Dlaczego we Wrocławiu wyją syreny 1.08.? O co chodzi z godziną W?

i

Autor: Unsplash

Wrocław

Dlaczego we Wrocławiu wyją syreny 1.08.? O co chodzi z godziną "W"?

2024-07-31 17:03

1 sierpnia 2024 roku mija dokładnie 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Z okazji tej okrągłej rocznicy we wszystkich miastach w Polsce, w tym również we Wrocławiu, wybrzmią syreny alarmowe. Nie będzie to jednak jedyna uroczystość upamiętniająca wydarzenia z 1944 roku. Dlaczego w ogóle we Wrocławiu wyją syreny 1.08.2024 roku?

Dlaczego we Wrocławiu wyją syreny 1.08.? Sprawdź, o co chodzi z godziną "W"

Od wybuchu Powstania Warszawskiego mija dokładnie 80 lat. W okrągłą rocznicę tego pamiętnego wydarzenia o 17:00 na Promenadzie Staromiejskiej przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu zaplanowano oficjalne uroczystości, które upamiętnią historyczny zryw. To właśnie w tym miejscu zostanie oddany hołd powstańcom. Warto pamiętać, że 1 sierpnia dźwięk syren, który słyszymy w mieście o 17:00 również będzie upamiętnieniem wybuchu Powstania Warszawskiego. Alarm potrwa minutę

W programie zaplanowano:

  • złożenie kwiatów;
  • odśpiewanie hymnu państwowego;
  • okolicznościowe przemówienia.

W spotkaniu wezmą udział kombatanci, mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska oraz Wojewoda Dolnośląski, Maciej Awiżeń, i prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

- Obchody upamiętnienia rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego we Wrocławiu, jak w wielu polskich miastach stały się tradycją. Jesteśmy dumni z historii, doceniamy heroizm i walkę o wolną, demokratyczną Polskę. Wrocław to miasto do którego po wojnie trafiło około 300 Powstańców. Zachęcam wszystkich, żeby o 17:00 zatrzymać się na minutę i oddać hołd wszystkim Powstańcom Warszawskim - mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Oprócz tego, będziemy mogli odwiedzić Centrum Historii Zajezdnia, aby poznać powstańcze związki Wrocławia z Warszawą

- Powstańcy włączyli się w odbudowę oraz życie kulturalne i społeczne naszego miasta. Związki te można prześledzić na wystawie, która znajduje się w Centrum Historii Zajezdnia – moduł poświęcony wojennym losom późniejszych wrocławian zbudowany jest w formie warszawskiego kanału. W takich miejscach warszawiacy szukali w sierpniu i wrześniu 1944 roku schronienia przed niemieckimi pociskami i bombami. Dla wielu to była jedyna droga ucieczki… - opisuje Adam Pacześniak z Centrum Historii Zajednia.

Po 17:00 spod pomnika rotmistrza Pileckiego nastąpi przejście na wrocławski rynek. Tam będziemy mogli obejrzeć inscenizację wydarzeń z Warszawy z 1 sierpnia 1944 roku. Widowisko zatytułowane "Godzina W Obrazach" ma formę dramatu muzycznego, którego treść stanowią związane z Powstaniem Warszawskim powojenne utwory muzyczne oraz literatura nawiązująca do tamtych wydarzeń.

- Całość wykonana przez aktorów, wokalistów, tancerzy i akrobatów przywołuje historię warszawskiego zrywu, pokazując dramatyzm tamtych dni. Usłyszymy aranżacje na małą orkiestrę tak znanych utworów, jak np. "Dziś idę walczyć mamo!", "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Mała dziewczynka z AK", "Warszawo ma" czy "Gdy w noc wrześniową". Widowisko przygotowali artyści z Młodzieżowej Akademii Musicalowej, Grupy Everest, a akompaniować im będzie orkiestra Silesian Art Collective. Pomysłodawcami projektu są Magdalena Zawartko oraz Kamil Przyboś - zdradza Arkadiusz Filipowski z Departamentu Marki Miasta.

To jednak nie koniec. Centrum Historii Zajezdnia zaprasza również o 19:00 na wrocławski rynek przy kamieniczkach Jaś i Małgosia, aby wspólnie pamiętać o bohaterstwie powstańców i cywilnych mieszkańcach Warszawy. Wstęp jest wolny.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza za to do Przejścia Dialogu na prelekcję "Z powstańczej Warszawy do wojennego Wrocławia. Warszawiacy w obozach pracy przymusowej w Breslau i okolicy", którą wygłosi Kamilla Jasińska z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Będzie to przypomnienie o cywilnych mieszkańcach Warszawy, którzy już w czasie powstania, a przede wszystkim po jego upadku, trafiali do Breslau. Dla niektórych miasto było krótkim przystankiem na drodze w głąb III Rzeszy, ale wiele osób zostało przydzielonych do pracy na miejscu. Osadzono ich w kilkudziesięciu niemieckich obozach pracy, w tym kilku, które utworzono specjalnie dla nich.

Podczas prelekcji będziemy mogli zobaczyć rysunki i fotografie ze zbiorów m.in. Towarzystwa Miłośników Wrocławia - Klubu Ludzi ze Znakiem P. Wykład jest bezpłatny i odbędzie się 6 sierpnia 2024 roku o 13:00-15:00 w Przejściu Dialogu.

Godzina W w Warszawie. Powstańcy i prezydent apelują do mieszkańców

QUIZ. 79. rocznica Powstania Warszawskiego. Tych faktów o bohaterach wstyd nie znać!

Pytanie 1 z 10
Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie?