Spis treści
Nowa siedziba BWA we Wrocławiu
Śmiało można powiedzieć, że osiągnięto kolejny kamień milowy w powstaniu nowej siedziby BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Miasto zawarło bowiem porozumienie z PFR Nieruchomości w kwestiach finansowych, co pozwala na następny etap projektowy oraz ogłoszenie konkursu na wykończenie wnętrz.
Jest to ważny moment w wieloletnim procesie tworzenia nowego centrum sztuki współczesnej we Wrocławiu. Będzie to inwestycja o ogromnym znaczeniu dla miasta i regionu bowiem jest to największa od czasów Europejskiej Stolicy Kultury inwestycja w kulturę realizowana w mieście.
- Sprzedaliśmy stary budynek przy ul. Wita Stwosza, a teraz powstanie coś nowego i wyjątkowego, galeria na miarę XXI wieku. Dzięki takim projektom wzmacniamy pozycję Wrocławia na kulturalnej mapie Polski i Europy
mówiła wiceprezydent Wrocławia, Renata Granowska.
Nowa siedziba BWA powstanie w dawnej hali montażowej autobusów Kraftpostwerk przy ul. Kolejowej 63 we Wrocławiu. Przebudowa budynku zostanie sfinansowana przez PFR Nieruchomości, natomiast miasto zobowiązało się do pokrywania kosztów wynajmu w wysokości około trzech mln zł rocznie.
Prace budowlane mają ruszyć w połowie 2026 roku i potrwać około 18 miesięcy. Oznacza to, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, galeria powinna rozpocząć działalność na przełomie 2027/2028 roku.
- To ogromna praca, która została wykonana przez mnóstwo osób. BWM od kilku lat pracowało nad koncepcją tego, jak miejsce na galerię powinno wyglądać. Dziś jesteśmy już po rozmowach z PFR, w sprawie kosztów wynajmu tej powierzchni. Teraz rozpoczynają się prace nad stworzeniem dokumentacji wykończeniowej. Co ważne, ta przestrzeń będzie spełniała wszystkie normy pod względem środowiskowym, jak chociażby plac przed budynkiem, który będzie pokryty roślinnością
dodaje pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. rewitalizacji BWA, Bartłomiej Świerczewski.
Nowa siedziba BWA może mieć prawie pięć tys. m2 powierzchni użytkowej, w tym niemal dwa tys. m² powierzchni wystawienniczej. Będą tam dwie hale wystawiennicze (1000 i 230 metrów2):
- z możliwością powiększenia o trzecią 500 metrów²;
- o wysokości od sześciu do 10 metrów;
- z możliwością wjazdu tira;
- z najwyższymi standardami ochrony obiektów.
Dodatkowo, będzie tam:
- 250-metrowa sala performatywna, czyli przestrzeń na performansy, projekcje filmowe i mniejsze koncerty;
- sala video-artu;
- sala edukacyjna;
- wielofunkcyjne foyer na 500 metrów²;
- przestrzeń do regeneracji;
- pokój wyciszenia;
- kantyna.
BWA Wrocław wybierze projekt wnętrz w ramach postępowania przetargowego, które odbędzie się w formie dwuetapowego konkursu. Zostanie on ogłoszony w połowie kwietnia. Założeniem jest nie tylko zaangażowanie architektów, ale także osób artystycznych, co będzie wymogiem w postępowaniu.
- Rezultaty konkursu będzie można obejrzeć w ramach projektu Wyprawa na 17. południk. Do połowy października galeria SIC! BWA Wrocław stanie się pracownią badań artystycznych nad materiałami do wykończenia wnętrz hali przy Kolejowej
tłumaczy dyrektor BWA Wrocław, dr. szt. Maciej Bujko.
Instytucja ma również spełniać najwyższe standardy środowiskowe. Sąsiedztwo Parku Węgrzynowicza oraz planowane zazielenienie placu przed galerią mają stworzyć otwartą, zrównoważoną przestrzeń dla mieszkańców i gości. Współpraca z miastem i BWA wpisuje się bowiem w strategię Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości, który rewitalizuje zdegradowane obszary w centrach miast i tworzy harmonijną tkankę przy jednoczesnym poszanowaniu lokalnych walorów kulturowych i historycznych.
- Rewitalizacja hali to kolejny i największy element przywracania historycznej tkanki. W elewację osiedla wkomponowano ceglany mur, który jest pozostałością po dawnej działalności fabryki. Jesteśmy na ukończeniu prac budowlanych związanych z kotłownią, która jest również obiektem objętym opieką konserwatorską
podkreślił Paweł Kośnik, zastępca dyrektora Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji PFR Nieruchomości.
Dawna hala montażowa we Wrocławiu zamieni się w miejsce sztuki
