Darmowe szczepienia przeciw HPV we Wrocławiu. Ruszyła kampania

i

Autor: UM Wrocław/materiały prasowe

Edukacja

Darmowe szczepienia przeciw HPV we Wrocławiu. Ruszyła kampania

2023-10-14 18:15

Wrocław rozpoczął kampanię promująca wśród nastolatków bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. W autobusach, tramawajach, czy na ulicach wyświetlane są informacje dotyczące szczepień, które pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania m.in. na raka szyjki macicy.

Wirus HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Może jednak też wywoływać inne choroby, takie jak rak pochwy, rak prącia, czy rak odbytu.

Kampania promująca szczepienia przeciw HPV we Wrocławiu

Wrocławski ratusz poinformował, że rozpoczyna własną kampanię społeczną promującą szczepienia HPV. We Wrocławiu darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka były prowadzone przez 13 lat i w tym czasie ze szczepień skorzystało niemal 27 tys. nastolatków. Wynik podsumowano podczas sobotniej konferencji prasowej, gdzie zainaugurowano wrocławską kampanię promującą szczepienia HPV. Jak się okazuje Wrocław może się pochwalić rekordową wyszczepialnością przeciwko wirusowi HPV.

- Mówimy o 73-procentowej wyszczepialności 12 i 13-latków, w tym chłopców i dziewczynek. Żadne inne miasto w Polsce nie może się pochwalić takim wynikiem. To są wyniki, które porównują nas do najlepiej wyszczepialnych państw. Chcemy utrzymać ten poziom - powiedziała naszemu reporterowi Agata Dzikowska z Urzędu Miasta we Wrocławiu.

- Zależy nam, żeby zaszczepić wszystkich przed inicjacją seksualną. To jest taki warunek, który daje najwyższe zabezpieczenie. Efekt tego szczepienia zaobserwujemy po wielu latach, dopiero w grupie dorosłych. Osoby, które będą dorosłe za parę lat będą mogły podziękować swoim rodzicom, że mają dzięki temu mniejszą szansę zachorowania na nowotwór - mówił Radiu Eska Wrocław Igor Madej, chirurg onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Informacje o szczepieniach HPV na plakatach i wyświetlaczach

Wszystkie najważniejsze informacje na temat darmowych szczepień przeciw HPV pojawią się na ekranach w autobusach i tramwajach, na citylightach, na plakatach w szkołach, czy w mediach społecznościowych.

We Wrocławiu tylko w roku szkolnym 2022/2023, programem szczepień przeciwko HPV objętych zostało w sumie 4034 trzynastolatków, w tym 2019 chłopców.

Lekarze przypominają, że po upływie pół roku od pierwszej dawki pacjent musi ponownie zgłosić się do poradni po drugą dawkę szczepienia. To gwarantuje optymalną ochronę przed HPV, a tym samym przed rakiem szyjki macicy oraz innymi nowotworami wywołanymi wirusem HPV.

Każdego roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u 500-600 tys. kobiet, w Polsce jest to ok. 3 tys. przypadków u kobiet.

Informacje oraz listę przychodni we Wrocławiu, gdzie można się zaszczepić znajdziemy na stronie pacjent.gov

Ulice na wrocławskim osiedlu toną w ciemnościach. Dlaczego latarnie nie świecą?