Wrocław

Czym podróżują mieszkańcy Wrocławia? Jest najnowszy raport z badania ruchu

2024-12-04 20:07

Własny samochód to nadal główny środek transportu, z którego korzystają mieszkańcy Wrocławia. Tak wynika z najnowszego raportu Kompleksowego Badania Ruchu w 2024 roku. Z danych można także wywnioskować, że coraz częściej mieszkańcy wybierają komunikację zbiorową lub rower.

Czym podróżują Wrocławianie? Najnowszy raport badań ruchu w 2024 roku

Wrocław przeprowadził kolejne Kompleksowe Badanie Ruchu. Jak informuje wrocławski ratusz w 2024 roku przeprowadzono 10,5 tysiąca szczegółowych ankiet w stolicy Dolnego Śląska i 9 gminach sąsiadujących. Ponadto mierzono ruch samochodowy i rowerowy, a także ruch na przystankach komunikacji miejskiej. Sprawdzana była też wymiana pasażerska na dworcach, stacjach i lotnisku, gdzie liczono pasażerów. Badanie ruchu przeprowadzono od marca do września 2024 roku.

Łącznie dokonano pomiarów m.in.:

  • w 244 punktach mierzono ruch samochodowy
  • w 43 miejscach mierzono ruch rowerowy
  • badano ruch na 500 przystankach komunikacji miejskiej
  • sprawdzono ruch na 32 stacjach i dworcach kolejowych

Jak podaje Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, z najnowszego raportu wynika, że we Wrocławiu w 2024 roku po raz pierwszy udział podróży samochodem jest poniżej 40 procent. W tym roku udział transportu samochodowego w ruchu wyniósł 39,8 procent.

Ratusz informuje także, że zwiększyły się podróże pieszo33,1 procent (24,2 proc w 2018 r.), a komunikacją zbiorową procentowo spadły – 21,6 procent (27,6 proc. w 2018 r.) Z kolei rowerem podróżuje 4,7 procent (6,3 proc. w 2018 r.), a hulajnogą0,8 procent (0,5 proc. w 2018 r.).

- Udział (procentowy) podróży środkami transportu zbiorowego spadł o 6 punktów procentowych, ale to nie znaczy, że w autobusach zrobiło się luźniej. Dlaczego? Gdy patrzymy na liczbę (bezwzględną) podróży tramwajami, autobusami i pociągami, dowiadujemy się, że jest ich o 8 300 więcej niż w 2018 roku

– informuje wrocławski urząd.

W raporcie zwrócono uwagę także na jeszcze jedną ważną sprawę – czas podróży. Z badań wynika, że podróże mieszkańców trwają średnio ok. 23 minuty, a przeważnie nie przekraczają pół godziny.

- Przeciętna podróż do szkoły 16 - 20 min, a na zakupy 13 -15 minut. Za to podróże wykonywane samochodem, czyli głównie do pracy, trwają średnio 26 minut, a z pracy nawet 30 minut. Połowa mieszkańców Wrocławia wykonuje codziennie podróże, które średnio trwają od 10 do 30 minut. W otoczeniu Wrocławia jest podobnie, z wyjątkiem podróży studentów na uczelnie, które trwają zdecydowanie dłużej

– możemy przeczytać w raporcie.

Co jeszcze wiadomo z raportu? Ratusz podaje, że uczniowie, seniorzy oraz osoby pracujące zdalnie lub hybrydowo z Wrocławia najczęściej chodzą pieszo. Pracujący poza domem we Wrocławiu najchętniej wybierają samochód, a mieszkańcy Wrocławia, którzy uwielbiają rower, najczęściej podróżują nim do i z pracy. Ponadto „większość mieszkańców sąsiednich 9 gmin najchętniej podróżuje autem. To m.in. oni wjeżdżają codziennie do Wrocławia – w sumie to 248 tys. aut”.

Niemal milion mieszkańców Wrocławia

Z raportu mamy jeszcze jedną ciekawą informację. Jak wynika z informacji przekazanych przez wrocławski urząd, we Wrocławiu może już mieszkać nawet 893 tysiące osób. Przybyło podróży w porównaniu z 2018 rokiem, kiedy ostatni raz robiono kompleksowe badanie ruchu. Łączna liczba podróży wrocławian wzrosła o 31 procent.

Czym podróżują mieszkańcy Wrocławia? Jest najnowszy raport badań ruchu