Czy w Polsce będzie obowiązek czipowania psów? Komisja Europejska zdecydowała o nowelizacji unijnych przepisów
Obecnie w Polsce nie ma obowiązku czipowania psów i kotów. Oprócz naszego kraju, tego nakazu nie wprowadziły też m.in. Ukraina, Rosja, Mołdawia i Czarnogóra. Unia Europejska zmieniła jednak podejście do zwierząt domowych i obowiązujące ustawy przejdą nowelizację.
Do tej pory bowiem UE zajmowała się jedynie wykorzystywaniem psów i kotów do celów naukowych, zasadom transportu oraz kwestią środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wścieklizny. Za to nowe przepisy miałyby unormować kwestie związane z dobrostanem naszych pupili. Jak wynika z raportu FEDIAF, obecnie aż 91 mln gospodarstw domowych w Unii Europejskiej ma zwierzę domowe.
Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądać ostateczna wersja rozporządzenia unijnego oraz kiedy zostanie ono przyjęte, ale Komisja Europejska zaproponowała trzyletnie vacatio legis. Akt ten obowiązywać będzie w Polsce bezpośrednio, co oznacza, że nie wymagać będzie wprowadzenia prawa krajowego.
Od momentu wejścia wspomnianych przepisów w życie, psy i koty utrzymywane w schroniskach oraz hodowlach będą musiały być oznakowane i zarejestrowane przez lekarza weterynarii lub odpowiednio wykwalifikowaną osobę. W każdym państwie członkowskim UE powstanie również baza danych zwierząt oraz ich właścicieli. Według raportu Eurogroup for Animals "Illegal Pet Trade: Game Over” bowiem, nawet 98 proc. obywateli uważa, że wszystkie czworonogi powinny być identyfikowane za pomocą mikroczipa, a dane ich opiekunów rejestrowane we wspomnianej bazie danych.
O wprowadzenie obowiązku czipowania zwierząt walczy również kampania społeczna "PiESEL" prowadzona przez kilka organizacji i osoby niezrzeszone. Działacze fundacji starają się uświadamiać o tym, jak ważne znakowanie psów i kotów. Jak możemy przeczytać na stronie kampanii:
"Wprowadzenie obowiązku czipowania oraz rejestracji psów i kotów stanowi rozwiązanie wielu problemów, z którymi borykają się ich opiekunowie, organizacje działające na rzecz zwierząt, lekarze weterynarii, gminy, organy ścigania i sądy. Najważniejsze przewidywane skutki to: ochrona zwierząt[...], likwidacja zjawiska bezdomności psów i kotów[...], odciążenie finansowe gmin w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi[...]"
Ekspertki ze stowarzyszenia "Prawnicy na rzecz Zwierząt" w ramach działań kampanii "PiESEL" przygotowały ustawę dotyczącą obowiązkowego znakowania psów i kotów oraz utworzenia państwowego rejestru ogólnopolskiej bazy danych. Jak podaje portal infor.pl, przewiduje ona też utworzenie funduszu na rzecz zapobiegania bezdomności zwierząt.
Na początku 2024 roku projekt został przedstawiony na spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt, Praw Właścicieli Zwierząt oraz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
- Teraz wszystkie obowiązki w tym zakresie zostały przekazane gminom, a tak naprawdę unikają ich opiekunowie. Oczywiście niektórzy odpowiedzialni właściciele sami oznakowali swoje zwierzęta, ale z kolei nie ma jednej państwowej bazy. Ważne jest to, by obowiązek znakowania ciążył też na opiekunach zwierząt. Jeśli ktoś chce się opiekować psem czy kotem, powinien też być odpowiedzialny za sytuację, w której takie zwierzę zginie. Po drugie, jeżeli chodzi o obrót zwierzętami, trudno jest go kontrolować, jeżeli nie możemy ustalić, które zwierzę jest które. Ta sama sytuacja jest też w schronisku. Zwierzęta muszą być oznakowane, obecnie na podstawie rozporządzenia ministra w schroniskach takie znakowanie jest obligatoryjne, ale ponownie - nie ma jednej państwowej bazy - mówi agencji Newseria Biznes Agnieszka Gruszczyńska, prawniczka stowarzyszenia "Prawnicy na rzecz Zwierząt", cytowana przez portal infor.pl.
Wprowadzenie obowiązku czipowania psów i kotów będzie też zmianą dla inspektorów weterynaryjnych. Nowe przepisy mogłyby zmniejszyć częstotliwość przeprowadzanych kontroli w schroniskach, a krajowa baza zwierząt ułatwi kontrolę obowiązkowych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym.