Czego możemy się nauczyć od kota? Psycholożka z Wrocławia radzi. Należy mieć sponsora, który dostarczy miskę, głaski i rozrywkę

i

Autor: Canva

Bierzmy przykład!

Czego możemy nauczyć się od kota? Psycholożka z Wrocławia radzi

2024-07-23 10:51

Zwierzęta potrafią być prawdziwymi przyjaciółmi człowieka. Często wyczuwają nasze złe samopoczucie i starają się pomóc, m.in. wtulając się w nas. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo inteligentne potrafią być. Względem niektórych zachowań moglibyśmy nawet brać z nich przykład. Czego możemy nauczyć się od kota? Psycholożka z Wrocławia radzi.

Czego mogą nauczyć nas koty? Psycholożka z Wrocławia radzi. "Należy mieć sponsora, który dostarczy miskę, głaski i rozrywkę"

Z pewnością każdy właściciel psa lub kota jest w stanie udowodnić, jak wielką miłością potrafi obdarzyć nas zwierzę. Czasem jednak nie wszyscy jesteśmy w stanie odwzajemnić to uczucie. Co jakiś czas, szczególnie w sezonie letnim, możemy usłyszeć o kolejnym porzuconym psie lub kocie ze względu na wyjazd rodziny na wakacje. 

Psycholożka z Wrocławia, dr Beata Rajba, opisała we wpisie na Facebooku, że kot kocha swojego właściciela mniej więcej, jak czteroletnie dziecko mimo, że okazuje to, jak nastolatek. Podobnie jest też z psem, chociaż on pokazuje to bardziej. 

"A tymczasem mieszkam w miejscu, gdzie co roku o tej porze roi się od wyrzuconych zwierzaków. Bo wakacje... Biegną w przerażeniu przed siebie i wpadają pod auta, albo padają gdzieś w polu z gorąca, pragnienia i głodu. Albo siedzą grzecznie i czekają, aż właściciel wróci. Godzinami, dniami w tym samym miejscu, coraz chudsze i bardziej wyczerpane. I nie, nie mają 7 ani 9 żyć. Mają jedno, do tego bardzo kruche" - pisze dr Beata Rajba na Faceboku. 

Psycholożka wspomina również, czego możemy nauczyć się od kota. Najważniejszą rzeczą jest oczywiście miłość, ale nie na chwilę, tylko na zawsze. Kochając kogoś, nie wyobrażamy sobie zostawić go na środku pola bez zapewnienia podstawowych potrzeb takich, jak woda czy jedzenie. 

Nie są to jednak jedyne rzeczy, jakich możemy nauczyć się od tych puchatych czworonogów. Jak opisuje dr Beata Rajba, od kotów możemy również brać przykład pod względem tego m.in.:

  • że bycie neurotycznym, wysokoreaktywnym, WWO (wysoko wrażliwą osobą) czy ADHD to nie przekleństwo. Trzeba poszukać sobie takiego miejsca, które pozwoli nam się wyciszyć i cieszyć codziennością;
  • że sport to zdrowie. Codzienny ruch (gimnastyka, biegi) zabiera spory kawał czasu, którego kot nie przesypia, czyli około 15 minut;
  • że higiena to zdrowie. Wprawdzie koty mają znacznie łatwiej niż my, ponieważ dotykają językiem pachy i nie pocą się. Mimo wszystko myją się dokładnie i z zaangażowaniem;
  • że róbmy to, co sprawia nam radość i nie jest to od niechcenia. Łapiąc muchę czy piłeczkę, koty robią to całym sobą;
  • że dosłownie wszędzie jest ciekawie i warto tam iść poznać nowe tereny;
  • że zdrowo to jeść i spać, kiedy się chce oraz ile się chce;
  • że należy mieć głęboko pod ogonem oczekiwania, opinie i wymagania otoczenia;
  • mówiąc żartobliwie, że należy mieć sponsora, który dostarczy miskę, głaski i rozrywkę.
FIPRex - przeciwko pchłom i kleszczom u psów i kotów

Jaka to rasa? Czy rozpoznasz te koty po wyglądzie?

Pytanie 1 z 8
Jak się nazywa ten kot?
Kot