Czarna pszczoła na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. To unikat!
"Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły nasi badacze zaobserwowali na kampusie Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. To pierwsze stanowisko tego owada w tej części kraju!"
- przekazano w komunikacie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zadrzechnia czarnoroga (Xylocopa valga) – tak właśnie nazywa się czarna pszczoła, która jest gatunkiem ściśle chronionym w Polsce. Owad, jak czytamy na stronie Uwr, występuje bardzo rzadko, w przeciwieństwie do swojej krewniaczki, jaką jest pszczoła - zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea). Do tej pory w Polsce czarną pszczołę obserwowano już m.in. w okolicy Sanoka oraz w Ojcowskim Parku Narodowym i w Bieszczadach.
Dwie czarne pszczoły wypatrzone zostały nad złamanym pniem lipy – to właśnie obrzeża starych lasów preferuje nietypowa pszczoła, która jest gatunkiem ciepłolubnym.
„Gniazda buduje zwykle w drewnie martwych drzew, ale wykorzystuje w tym celu także drewniane elementy konstrukcyjne, jak np. belki budowlane, słupy czy płoty. Stwierdzono też, że może gnieździć się w szczelinach skał oraz w lessowych skarpach.”
- czytamy w komunikacie.
Czarna pszczoła we Wrocławiu. Nietypowy owad przyciągają zmiany klimatu?
Według badaczy pojawienie się czarnej pszczoły na Dolnym Śląsku może wskazywać na ekspansję tego gatunku w Polsce.
„Proces ten może być tłumaczony zarówno obserwowanymi zmianami klimatu, jak i plastycznością ekologiczną gatunku umożliwiającą zasiedlanie antropogenicznych siedlisk, takich jak parki czy ogródki działkowe.”
- przekazują przedstawiciele Uwr.
Czarne pszczoły zimują w spróchniałych pniach drzew lub murach, są tam czasami nawet po kilka osobników razem.
„Zadrzechnia czarnoroga oblatuje i zapyla 30 gatunków roślin kwiatowych z 13 rodzin. Najliczniej i najwierniej odwiedza kwiaty szałwi łąkowej, cieciorki pstrej, śliwy tarniny i wiśni pospolitej.”
- dodano w informacji na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Polecany artykuł: