Tak wygląda prawdziwa siła kobiet. Poznaliśmy Wrocławianki Roku 2024
We Wrocławiu już po raz piąty odbyła się uroczysta gala, podczas której przyznano wyróżnienia w siedmiu kategoriach dla zdolnych mieszkanek stolicy Dolnego Śląska. Wyróżnienie Wrocławianka Roku powstało, aby promować i wyróżniać wybitne osoby, które wciąż nie są znane szerszej publiczności.
- Wrocławska Rada Kobiet od pierwszej edycji konkursu stawia sobie za cel promowanie wybitnych, twórczych, ambitnych i inspirujących kobiet, które pomimo swoich działań, nie są szerzej znane. My chcemy je pokazywać, o nich i ich dokonaniach głośno mówić. To niejedyny cel Wrocławskiej Rady Kobiet. Chodzi także o współpracę i promowanie idei siostrzeństwa i solidarności, które są przeciwwagą dla patriarchalnej rywalizacji
mówiła podczas otwarcia gali Alina Szeptycka, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet oraz Pełnomocniczka Prezydenta ds. Równego Traktowania.
Do tej pory, w pięciu edycjach zgłoszono 213 kandydatek. Już sama nominacja sprawia, że kobiety czują się doceniane i zauważane. 2 grudnia 2024 roku poznaliśmy nazwiska laureatek tegorocznej edycji.
- Spotykamy się już po raz piąty i w tym miejscu, gdzie zazwyczaj oglądamy spektakle, dziś doświadczamy niezwykłego spektaklu kobiecości. Te spotkania są zawsze bardzo energiczne, energetyczne, inspirujące, takie jak wrocławskie kobiety, i ogromnie się z tego cieszę
powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Prezydent Wrocławia pogratulował wszystkim nominowanym do wyróżnienia oraz laureatkom. Statuetki otrzymały:
- działalność równościowa – Ewa Trojanowska;
- działalność społeczna i edukacyjna – Izabela Jóźwik;
- działalność proekologiczna – Agnieszka Dusza;
- działalność naukowo-badawczą – dr inż. Weronika Urbańska;
- działalność small biznes (mała przedsiębiorczość) – Dagna Zielińska;
- działalność artystyczna – Twórczynie – Agnieszka Bresler;
- kategoria specjalna: "Teraz młodość - Siła młodości" – Tetiana Zinyk.
Jedną z laureatek jest Ewa Trojanowska. Została nagrodzona w kategorii "działalność równościowa". Śmiało można powiedzieć, że to ikona wrocławskiego ruchu wolnościowego, propagatorka praw człowieka oraz bezkompromisowa działaczka na rzecz wolności.Jak sama mówi, wierzy w niezbywalne prawo do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nie boi się głośno manifestować swoje poglądy, nawet gdy jest to ryzykowne, np. podczas marszów nacjonalistów.
- Oczywiście, że się bałam, ale to stan, który stymuluje, bo obawa, co idzie z tymi nacjonalistami w tych marszach, jest większa
mówiła wzruszona Ewa Trojanowska odbierając statuetkę Wrocławianki Roku 2024.
Od lat aktywnie domaga się przywrócenia w Polsce praworządności i poszanowania praw mniejszości:
- LGBTQ+;
- uchodźców;
- innych marginalizowanych grup społecznych.
Z kolei w kategorii specjalnej "Teraz Młodość - Siła Młodości" została nagrodzona Tetiana Zinyk. Młoda kobieta jest studentką Uniwersytetu Medycznego, ale też streetworkerką, która pomaga osobom doświadczającym kryzysu bezdomności.
Jest również koordynatorką wsparcia medycznego w projekcie Ambulatorium Uliczne oraz działa w projekcie Streetbus. Udziela też pierwszej pomocy i prowadzi działania prewencyjno-edukacyjne, związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom od alkoholu i środków psychoaktywnych.
Co więcej, rozdaje ciepłe posiłki i udziela pomocy w najtrudniejszych jesienno-zimowych miesiącach. Pomaga osobom uchodźczym w zakresie komunikacji i integracji. Aktywnie przyczynia się też do poprawy warunków życia osób w kryzysie we Wrocławiu, pokazując, że każdy może dokładać swoją cegiełkę do budowania lepszego świata, bez względu na wiek.
Na zakończenie wieczoru na scenie wystąpiła Mery Spolsky. Jest to artystka nietuzinkowa, która podobnie jak laureatki i nominowane, nie boi się wyrażać swoich poglądów i realizować marzenia.