Co zrobić, gdy pies warczy? Behawioryści z Wrocławia radzą

i

Autor: Unsplash

Coś dla psiarzy

Co zrobić, gdy pies warczy? Behawioryści z Wrocławia radzą, jak się zachować

2024-05-21 18:26

Szczekanie jest dla psów sposobem komunikacji. Często dzięki temu pokazują nam, że coś im się nie podoba lub czują się niekomfortowo w danej sytuacji. Nadal jednak część właścicieli czworonogów uważa, że ich pupile nie mają prawa warczeć. Behawioryści z Wrocławia radzą, co robić kiedy pies warczy. Sprawdź, jak się wtedy zachować.

Dlaczego pies warczy?

Wśród właścicieli psów nadal są tacy, którzy uważają, że ich pupil nie ma prawa na nich warknąć. Szczekanie jest jednak naturalnym sposobem komunikowania się czworonogów. Dzięki temu psiaki dają nam znać, że coś im się nie podoba lub też czują się niekomfortowo w danej sytuacji. Warto pamiętać, że zwierzak nigdy nie wysyła sygnałów ostrzegawczych bez powodu

Co zrobić, gdy pies na nas warczy? Behawioryści z Wrocławia radzą, jak się zachować

Na Facebooku "Co Mówi Pies?" prowadzonym przez behawiorystów z Wrocławia pojawił się wpis, z którego możemy dowiedzieć się, jak reagować, gdy nasz psiak zaczyna warczeć. Eksperci przypominają, że warczenie, sztywnienie czy pokazywanie zębów to oznaki dyskomfortu psa, który zaczyna bronić swoich granic oraz sygnalizować, że coś, co robimy lub chcemy zrobić jest dla niego nieprzyjemne.

"Zdajemy sobie sprawę, że opisywane sytuacje mogą być niekomfortowe, ale traktuj warczenie psa jako prezent. To znak, że pies nie chce zrobić Ci realnej krzywdy i jest nastawiony na komunikację!" - czytamy w dalszej części wpisu na Facebooku "Co Mówi Pies?".

Behawioryści z Wrocławia opisują, co powinniśmy zrobić, kiedy nasz pupil zaczyna na nas warczeć. Przede wszystkim musimy zachować spokój, oddychać oraz postarać się ustalić, co jest powodem ostrzeżenia.

Eksperci podali również kilka reakcji, które powinny obniżyć poziom konfliktu, ale też pokazać psu, że nie stanowimy zagrożenia

  1. Jeśli pies warczy, gdy zbliżamy się do czegoś, co jest dla niego cenne (np. jedzenie czy zabawka), powinnyśmy stanąć w miejscu i nie podchodzić bliżej. Najlepiej też poczekać, aż pupil przestanie i spokojnie odejść. 
  2. Jeśli pies warczy w trakcie głaskania, spokojnie zabierzmy rękę i odwróćmy swoją głowę w bok. Możemy również ziewnąć lub oblizać usta - w języki psim takie sygnały oznaczają prośbę o zaprzestanie konfrontacji. 
  3. Jeśli pies warczy podczas zabiegów pielęgnacyjnych lub zdrowotnych, zróbmy przerwę. Kolejne podejście powinno być za to krótsze, mniej intensywne i np. ze smaczkami. 

Oprócz rad, czego nie robić, specjaliści podali kilka propozycji, co możemy zacząć stosować, aby komunikacja między nami a naszymi czworonożnymi przyjaciółmi była jeszcze lepsza

Basia zginęła, jej pies przeżył