Kultura

"Chwile z Tadeuszem Różewiczem". Wystawa zdjęć o poecie z Wrocławia w Magnolia Park

2023-10-09 14:17

Tadeusz Różewicz był znanym poetą, dramaturgiem i scenarzystą. W kwietniu 2014 r. zmarł we Wrocławiu, pozostawiając po sobie spory dorobek artystyczny. Aby upamiętnić jego osobę, prawie do końca października w Magnolia Park będziemy mogli oglądać wystawę zdjęć fotografa Różewicza.

Od 9 do 22 października w centrum handlowym Magnolia Park będziemy mogli oglądać zdjęcia, jakie fotograf Adam Hawałej robił Tadeuszowi Różewiczowi. Tytuł wystawy to "Chwile z Tadeuszem Różewiczem"

"Chwile z Tadeuszem Różewiczem". Wystawa zdjęć o poecie z Wrocławia w Magnolia Park

Adam Hawałej przez 25 lat fotografował Tadeusza Różewicza. Pierwsze zdjęcie zrobił w 1986 r. w Teatrze Polskim, a ostatnie w 2010 r. podczas prób "Białego Małżeństwa" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Fotograf nie miał łatwego zadania, ponieważ Różewicz nie lubił robić sobie zdjęć. 

Z tego względu można powiedzieć, że jest to wyjątkowa wystawa. Pojawiło się na niej 25 fotografii, które zdaniem Hawałeja są "najukochańsze". 

- Tam są zdjęcia ze spacerów czy w czasie realizacji "Kartoteki rozrzuconej", gdzie on był z jednej strony autorem tego dramatu, a później reżyserem. Robiłem mu zdjęcia na zasadzie fotografowania na meczu piłkarskim, bo nie wiedziałem, co się wydarzy - opowiada  Adam Hawałej. 

Wystawa miała swoją premierę w 2021 r. przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Teraz przyszedł czas na Wrocław.

- Moim marzeniem było, aby tę wystawę pokazać również we Wrocławiu. Adam Hawałej jest znany tutaj i mieszkańcy Wrocławia widzieli zapewne niektóre zdjęcia. Marzyłem jednak o tym, żeby w dużym, dostępnym miejscu, do którego przychodzi bardzo dużo osób, taka wystawa została zorganizowana - dodaje Tomasz Zimoch, dziennikarz sportowy. 

Zdjęcia można oglądać na pierwszym piętrze centrum handlowego między sklepami Zara a Peek&Cloppenburg w godzinach 9:00-21:00

Byliśmy na otwarciu tej wystawy. Zobaczcie kilka fotografii, które tam są. 

Tadeusz Różewicz - najważniejsze dzieła

Tadeusz Różewicz był jednym z najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy. Z pewnością kojarzymy takie jego dzieła, jak m.in. "Moja córeczka" czy "Odejście Głodomora"

Już od czasów II wojny światowej Tadeusz Różewicz pisał wiersze. Łączył to z walką w oddziałach leśnych Armii Krajowej. W 1944 r. wraz z bratem Januszem Różewiczem wydał tomik "Echa leśne". Zawierały one wiersze, fraszki, humoreski, wywiady i utrzymaną w duchu patriotyzmu prozę poetycką. 

Tomiki Różewicza "Niepokój" z 1947 r. oraz "Czerwona rękawiczka" z 1948 r. zostały uznane za rewolucyjne. Poeta nadawał nowy kształt poezji odbudowującej sens po tragedii w Auschwitz. 

W 1949 r. zamieszkał w Gliwicach, gdzie wydał kolejne tomy wierszy. Było to m.in:

  • "Pięć poematów" (1950);
  • "Czas, który idzie" (1951);
  • "Wiersze i obrazy" (1952). 

Nie spotkały się one jednak z entuzjazmem czytelników i dopiero śmierć Stalina w 1953 r. oraz odwilż gomułkowska zmieniły stosunek krytyków do twórczości Różewicza. 

Z dzieł Tadeusza Różewicza warto również znać m.in:

  • "Kartoteka" (1960);
  • "Nic w płaszczu Prospera" (1962);
  • "Twarz trzecia" (1968);
  • "Białe małżeństwo" (1975);
  • "Zawsze fragment" (1996). 
Express Biedrzyckiej - dr Małgorzata BONIKOWSKA