Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Kampania dla mężczyzn Jestem silny, chodzę do specjalisty

i

Autor: Freepik

Porady

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak wesprzeć mężczyznę w kryzysie psychicznym?

2023-10-10 16:22

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Polsce większość pacjentów w gabinecie psychologa stanowią kobiety. Na Dolnym Śląsku trwa jednak kampania zachęcająca mężczyzn, aby ci zgłaszali się do specjalistów od zdrowia psychicznego. Jak okazać wsparcie partnerowi w kryzysie emocjonalnym?

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne. Zaczęliśmy coraz bardziej zwracać na nie uwagę, jednak nadal możemy spotkać osoby, które bagatelizują swój stan. Często są to mężczyźni ze stereotypowymi myślami, że wizyta u psychologa jest oznaką słabości i nieradzenia sobie z emocjami. 

Psycholożka Monika Kujawińska przyznaje, że znaczną większość pacjentów w gabinecie stanowią kobiety. Wśród mężczyzn wciąż panuje pewnego rodzaju tabu, jeśli chodzi o zgłoszenie się o pomoc. Twierdzą oni bowiem, że poradzą sobie z tym sami. W praktyce wygląda to nieco inaczej, ponieważ statystyki samobójstw wskazują, że to właśnie mężczyźni częściej odbierają sobie życie. 

Jak wesprzeć mężczyznę w kryzysie psychicznym?

Monika Kujawińska przyznaje, że jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możemy zrobić dla osoby w kryzysie, jest samo bycie przy niej. Nie musimy mówić słów wsparcia, bo często samo wygadanie pomaga. Oczywiście, jeśli nasz partner lub bliska osoba poprosi nas o radę, możemy dać kilka wskazówek. Nic jednak nie pomaga tak, jak terapia, dlatego powinniśmy normalizować w rozmowach dbanie o zdrowie psychiczne i chodzenie do psychologa. 

- Staramy się mówić w taki sposób, aby trochę psychoedukować i "odczarować". Może nie powinno to być zmuszanie, ale bardziej normalizowanie samego tematu psychologa i to, że chodzenie na terapię nie jest jednocześnie nadawaniem sobie łatki słabego - przyznaje Monika Kujawińska. - Nie można przekonywać kogoś na siłę, bo prawda jest taka, że skuteczne konsultowanie psychologiczne czy terapia występuje w momencie, kiedy pacjent sam chce i ma wewnętrzną motywację. Przyjście do gabinetu wymaga odwagi i determinacji. Otwarcie się przed obcą osobą oraz pokazanie swojej wrażliwej strony nie przychodzi łatwo.

Psycholożka dodaje również, aby dać przestrzeń osobie w potrzebie. Jeśli znajduje się ona pod wpływem dużych, silnych emocji, wystarczy dać znać, że jest się obok i partner może zwrócić się do nas po pomoc, aby np. porozmawiać. 

- Nie można również mówić rzeczy w stylu "będzie dobrze, wszystko się poukłada", bo prawda jest taka, że bardzo często mówiąc takie rzeczy zapominamy o tym, że czasami trzeba dać komuś przestrzeń na wyrażenie wszystkich emocji - dodaje Monika Kujawińska. - Nie powinno się też rozdzielać emocji na pozytywne i negatywne, bo tak naprawdę wszystkie emocje są dobre. Trzeba dawać sobie przestrzeń na bezpieczne wyrażanie emocji. Najlepsze, co możemy zrobić, to asystowanie i niestaranie się pocieszać od razu takiej osoby, a jedynie pozwolić na przeżycie wszystkiego, co czuje. 

"Jestem silny, chodzę do specjalisty od zdrowia psychicznego i nie wstydzę się tego". O czym jest kampania Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego?

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego zorganizowało kampanię "Jestem silny, chodzę do specjalisty od zdrowia psychicznego i nie wstydzę się tego". Trwa ona od 5 września i skierowana jest do mężczyzn powyżej 35. roku życia, którzy często zaniedbują swoje zdrowie psychiczne. Wpływ na to mają silne stereotypy związane z męskością oraz oczekiwaniami społeczeństwa. 

Celem kampanii jest zachęcenie mężczyzn do przełamania tabu i wizyty u specjalisty, który może pomóc w leczeniu zaburzeń emocjonalnych. Ma to pomóc również w zmniejszeniu stygmatyzacji chorób psychicznych, ale też poprawy ogólnego postrzegania zdrowia psychicznego. 

Jak zapisać się na zajęcia w ramach kampanii "Jestem silny, chodzę do specjalisty"? 

W ramach kampanii prowadzone są zajęcia grupowe. Podczas spotkań poruszanych jest wiele tematów poświęconych m.in:

  • tematyce przekonań wspierających i ograniczających;
  • poznaniu i klasyfikacji emocji;
  • praktycznej metodyce budowania umiejętności dostosowywania się człowieka do zmieniających się warunków. 

Zajęcia podzielone są na odpowiednie grupy w zależności od problemu. Stąd też można zgłosić się do grupy:

  • "Problemy finansowe";
  • "Depresja"
  • "Nałogi";
  • "Problemy w związku".

Spotkania odbywają się w wyznaczonych terminach. Wszystkie daty, godziny oraz miejsca zajęć można znaleźć na stronie Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego

Chętni skorzystania z pomocy specjalisty muszą zadzwonić pod nr tel. 690 021 404 lub wysłać wiadomość na adres: rejestracja-mezczyzni35plus@dczp.wroclaw.pl. Zajęcia są bezpłatne

Budzisz: tak może zakończyć się wojna PORTAL OBRONNY