O tym modernistycznym budynku przy ul. Ofiar Oświęcimskich we Wrocławiu głośno jest od kilku lat. W marcu 2022 roku Dolnośląski Konserwator Zabytków na wniosek Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia wpisał budynek dawnego Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej ZETO do rejestru zabytków. Właściciel budynku jednak zaskarżył tę decyzję i ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wpis do rejestru. 31 lipca bieżącego roku do prezydenta Wrocławia wpłynął wniosek od właściciela o pozwolenie na rozbiórkę ZETO.
O powstrzymanie działań zmierzających do rozbiórki obiektu wnioskowało już kilka lat temu wrocławskie Stowarzyszenie Architektów Polskich. W piśmie do prezydenta Wrocławia informowało, że odegrał doniosłą rolę w rozwoju rodzimej informatyki.
Przypomnijmy, że ten powojenny gmach został zaprojektowany przez Annę i Jerzego Tarnawskich i powstał w 1964 roku we Wrocławiu. Przez lata pracowały tam maszyny obliczeniowe – prototypy polskich komputerów. Oglądano je przez niezasłonięte okna. ZETO już na początku stał się symbolem nowej myśli technicznej, jest przykładem modernizmu. Jednym z charakterystycznych elementów jest terakotowa mozaika na elewacjach.
Niepewny los ZETO
Obecnie stan techniczny budynku z roku na rok jest coraz gorszy. Spółka ZETO, która zarządza obiektem jest w likwidacji.
Czy ZETO spotka taki sam los jak budynek Solpolu? Okazuje się, że wciąż jest szansa na uratowanie obiektu przed zniszczeniem. W obronie budynku cały czas stoi dolnośląski konserwator zabytków i zapewnia, że wciąż można zablokować rozbiórkę.
-Wpis do rejestru zabytków jest w toku. Mimo cofnięcia mojej decyzji przez sąd, podtrzymuję ją i zmierzam do jej zatwierdzenia. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożył w tej sprawie skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego – powiedział portalowi tuwroclaw.com Daniel Gibski, dolnośląski konserwator zabytków.