Przede wszystkim trzeba być osobą zdrową, pełnoletnią i ważyć powyżej 50 kg. - Jeżeli ktoś miał ostatnio jakieś operacje, albo przekute uszy, albo robiony tatuaż, to powinien odczekać pół roku. Mamy teraz okres przeziębień i tutaj też warto by było odczekać dwa tygodnie od wyleczenia -mówi Małgorzata Antończyk, lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.
Jak trzeba się przygotować przed oddaniem krwi? - Trzeba być wypoczętym. Co ważne, nie można przychodzić do oddawania krwi na czczo! Należy zjeść lekki posiłek i dobrze się nawodnić. Jest wskazane, żeby w dobie poprzedzającej oddanie, wypić przynajmniej 2 litry płynów. Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.
A co najlepsze jest na regeneracje po oddaniu krwi? - Najlepszy odpoczynek! Trzeba odpocząć, zrelaksować się, też się nawadniamy i to wystarczy - wymienia Adrianna Franc.
Nie wolno też zapomnieć o zjedzeniu czekolady, którą otrzymamy po oddaniu krwi. Poza czekoladą, przysługuje nam też zwrot za dojazd komunikacją i zwolnienie z pracy.