Brak cukru w sklepach, ale w Internecie jest go pod dostatkiem
O przedsiębiorczości Polaków, zwłaszcza w czasie kryzysu, można napisać niejedną książkę. Janusze biznesu sprzedawali już maseczki i benzynę po zawrotnych cenach, teraz przyszedł czas na cukier. Brak cukru w sklepach oraz wprowadzone limity stały się dla wielu osób sposobem na szybki i łatwy zarobek. Wystarczy prześledzić internetowe aukcje, żeby się o tym przekonać. Cukru jest tam pod dostatkiem. Królewski tradycyjny, biały drobny, kryształ. Zdarzają się nawet egzemplarze z autografami cukierników. Można kupować na całe palety.
Ceny cukru na aukcjach potrafią zaskoczyć
Powiedzieć, że ceny cukru są rozbieżne, to jak nie powiedzieć nic. Najwięcej osób sprzedaje cukier w cenie 7-9 złotych za kilogram. To można uznać za średnią, choć nie brakuje korzystniejszych ofert w cenie 5-6 złotych, jak i aukcji, gdzie kilogram kosztuje 12-13 złotych. Za paletę cukru na jednym serwisie aukcyjnym można zapłacić od 4 do nawet 8 tys. złotych. Do ceny trzeba doliczyć koszty przesyłki.
Zdarzają się jednak wyjątki. Za kilogram białego cukru z autografem cukiernika trzeba zapłacić 49,99 zł. To jednak nie jest najdroższa oferta.
- Sprzedam nowy i nieużywany niemiecki cukier w opakowaniu 1kg. Niemiecki cukier różni się tym, od polskiego, że jest niemiecki - to tak samo jak z proszkami do prania - czytamy na jednej z aukcji. Koszt? 99 złotych.
Nie brakuje też prześmiewczych ofert. Jeden ze sprzedających zaoferował 0,5 kilograma cukru za 5000 złotych.
Ceny cukru w Internecie a w sklepach
Jak ceny cukru w Internecie mają się do cen rynkowych? Według danych portalu dlahandlu.pl w połowie lipca 1 kg cukru białego kosztował od 4,50 do 5,20 zł, a królewskiego nieco powyżej 5 złotych. Problemem dla konsumentów jest jednak niska dostępność cukru w sklepach oraz wprowadzone limity.
Warto jednak zaznaczyć, że średnie ceny na internetowych aukcjach bywają korzystniejsze od ceny zaproponowanej przez Krajową Grupę Spożywczą. Do zakupów w państwowej spółce zachęcał w ostatnich dniach minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Za kilogram cukru w KGS trzeba zapłacić 6,99 złotych, ale po doliczeniu kosztów przesyłki (16,97 zł), wyjdzie dokładnie 23,96 złotych na kilogram.