Kiedyś to było!

Boże Ciało w dwudziestoleciu międzywojennym [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

2024-05-28 14:05

Boże Ciało istnieje już od XIII wieku i jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Do Polski przyszło jednak nieco później. Dopiero bowiem pod koniec XIV wieku było obchodzone we wszystkich diecezjach. Procesje Bożego Ciała nie miały tylko znaczenia religijnego. Były również manifestacją przynależności narodowej. Zobacz, jak kiedyś obchodzono Boże Ciało.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Jego bezpośrednią przyczyną, dla której zostało stworzone, były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Miał jej ukazać się Chrystus, który domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Do ostatecznego uznania Bożego Ciała jako święta skłonił papieża słynny cud eucharystyczny, jaki miał miejsce w Bolsenie we Włoszech. 

W Polsce jako pierwszy wprowadził Boże Ciało biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Za to już pod koniec XIV wieku święto to było obchodzone we wszystkich diecezjach.

Od czasów rozbiorów udział w procesji Bożego Ciała łączył się też z manifestacją przynależności narodowej. Podobnie było po II wojnie światowej, kiedy to procesje były znakiem jedności narodu i wiary, na przekór komunistycznym władzom. Niejednokrotnie bowiem ateistyczne władze państwowe zakazywały urządzania na ulicach miast procesji Bożego Ciała. 

Zobacz, jak kiedyś obchodzono Boże Ciało 

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało ciągle kultywowana