Boże Ciało 2020. Czy będą procesje? Jak będą wyglądać obchody Bożego Ciała?

i

Autor: Pixabay.com Boże Ciało 2020. Czy będą procesje? Jak będą wyglądać obchody Bożego Ciała?

Boże Ciało 2020. Czy będą procesje? Jak będą wyglądać obchody Bożego Ciała?

2020-06-11 11:25

Boże Ciało 2020: Czy będą procesje we Wrocławiu? Sprawdziliśmy, jak w tym roku będą wyglądać obchody Bożego Ciała. A będzie z pewnością inaczej, choć w dalszym ciągu obchodzimy to samo święto. O to, czy będą organizowane procesje i w dalszym ciągu obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we mszy świętej, zapytaliśmy księdza Rafała Kowalskiego, rzecznika prasowego Archidiecezji Wrocławskiej.

Boże Ciało w tym roku przypada 11 czerwca. Boże Ciało zawsze obchodzimy w czwartek, co oznacza, że przynajmniej niektórzy z nas, przy odebraniu sobie jednego dnia urlopu, będą mogli sobie zrobić długi, bo aż czterodniowy, weekend. Ale poza tym Boże Ciało to bardzo ważne święto dla katolików.

Boże Ciało - co to za święto?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to wyjątkowe święto dla katolików. Polega na uczczeniu Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To święto nakazane, czyli w tym dniu jest obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Czy jednak jest to obowiązek każdego katolika, skoro mamy w dalszym ciągu stan epidemii?

Boże Ciało 2020 - czy trzeba być w kościele?

Zwykle w dniu, kiedy obchodzimy Boże Ciało, powinniśmy być w kościele i uczestniczyć we mszy świętej. Tym razem będzie jednak nieco inaczej.

- Teologicznie nic się nie zmienia, w dalszym ciągu to ważne i wyjątkowe święto. Natomiast faktem jest, że od 7 czerwca zostaje zniesiona dyspensa od uczestnictwa we mszy świętej. W kościołach we mszach może brać już udział nielimitowana liczba osób - wyjaśnia ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

Czy skoro zniesiona zostaje dyspensja, to czy w Boże Ciało 2020 trzeba być w kościele? Okazuje się, że nie.

- Jeżeli są starsze osoby, z ryzykiem, z takimi chorobami, jak cukrzyca czy nadciśnienie, to one mogą zostać w domu. To samo zresztą dotyczy także młodych osób, które wolą obejrzeć mszę przez internet czy przyjść do kościoła w inny dzień tygodnia niż niedziela. O ile oczywiście nie podejmują takiej decyzji przez lekceważenie wiary, a z powodu obaw przed koronawirusem - dodaje ks. Rafał Kowalski.

Boże Ciało 2020 - czy będą procesje?

Archidiecezja wrocławska nie rezygnuje z procesji, choć odbędą się one w nieco innym formacie. To znaczy: wierni mogą przejść wokół kościoła, bez przystanku, czyli tzw. stacji przy ołtarzach. Ksiądz może też wystosować prośbę do wiernych, by zachowali dwumetrowy odstęp od siebie. W kościele należy być w maseczkach ochronnych.

- Wszystko zależy od możliwości danej parafii - dodaje ks. Rafał Kowalski. - Jeżeli nie ma tłumów, to można taką procesję zorganizować, z zachowaniem oczywiście wszystkich środków bezpieczeństwa.

Ponadto księża zachęcają do przyjmowania komunii na rękę. We Wrocławiu nie ma parafii, która nie zorganizuje procesji.

Boże Ciało 2020. Co jeśli nie mogę uczestniczyć w procesji?

Jeżeli nie możemy uczestniczyć w procesji w Boże Ciało, to można przyjść do kościoła jeszcze w każdy inny dzień tygodnia po Bożym Ciele. Po Bożym Ciele następuje bowiem tzw. oktawa Bożego Ciała.

- Zachęcamy parafie do powrotu do tej starodawnej tradycji organizowania procesji w czasie oktawy Bożego Ciała, bo dzięki temu być może niektórzy wierni, którzy obawiają się tłumów, przyjdą na procesję po prostu w inny dzień - mówi ks. Kowalski.

Boże Ciało 2020 już 11 czerwca.

O czym opowiada film "Boże Ciało" mówi Jan Komasa, reżyser
Sonda
Czy mimo epidemii w Boże Ciało powinny się odbywać procesje?
Prof. Simon o maseczkach