Ostatni dzień maja 2023 r. mieszkańcy Wrocławia mogli spędzić nad Odrą. W miejscu dawnego Portu Węglowego powstał nowy Beach Bar, którego operatorem jest Wrocławski Park Wodny. To jednak nie koniec prac w tym miejscu. Czego możemy spodziewać na terenie Portu Węglowego?
Aquapark zapowiedział, że zyski z funkcjonowania Beach Baru będzie przeznaczał na dalszy rozwój tej przestrzeni. Już teraz możemy zobaczyć na wodzie w porcie podświetlane fontanny, które napowietrzają wodę. Ma to ogromne znaczenie dla ryb. Co więcej, w zatoce Portu Węglowego pojawił się 30-metrowy, betonowy pomost.
- Pomost pływający, bardzo wygodny zarówno dla kajakarzy czy supiarzy, jak i odwiedzających nas bardziej "poważnym" sprzętem wodnym. Pomost o długości 30 metrów stwarza możliwość zatrzymania się na chwilę oraz odpoczynku na plaży. Jednostki pływające łącznie z kajakami i supami mogą łatwo dobić, wysadzić ludzi i odpłynąć. Na razie nie ma możliwości dłuższego cumowania - wylicza Magdalena Kośla, menadżer Portu Węglowego.
Co powstanie przy Porcie Węglowym?
Wszystkie inwestycje zmierzają jednak do tego, aby na terenie Portu Węglowego powstała miejska marina. Miała by to być pierwsza taka przystań we Wrocławiu z:
- przystanią z Y-boomami;
- stacją benzynową do tankowania motorówek;
- przystanią jachtową i wypożyczalnią kajakową;
- stanowiskami dla camperów.
Warto przypomnieć sobie, jak ta przestrzeń wyglądała jeszcze wiosną. Cały teren był porośnięty chwastami i uschniętymi drzewami. Znajdowały się tam również budynki przemysłowe, które zagrażały życiu mieszkańców. Wrocławski Park Wodny uporządkował całą przestrzeń, a dzisiaj mieszkańcy Wrocławia chętnie przychodzą tam się zrelaksować.
Prace nad miejską mariną nadal trwają. Aby pojawiła się możliwość ustawienia długiego pływającego pomostu oraz wbicia dalb, trzeba sprawdzić dno zatoki.
- By cała zatoka służyła także jednostkom o głębszym zanurzeniu, konieczne będzie nie tylko oczyszczenie dna, przebudowa nabrzeży, ale też pogłębienie zatoki i naprawa skarp nabrzeża zatokowego. To jednak będzie kosztować poważne pieniądze i musimy je uzbierać lub znaleźć dodatkowe finansowanie. Potwierdzają się nasze szacunki, że stworzenie tu mariny będzie wymagało około 30 - 40 mln zł. To plan na lata - mówi Kornel Kempiński, dyrektor zarządzający Wrocławskim Parkiem Wodnym.
Kempiński dodaje również, że na razie cieszą się z tego, że wrocławianie polubili Port Węglowy i chętnie tu odpoczywają. Dodatkowo zewnętrzne firmy wynajmują przestrzeń portu na różne eventy.
- Jak dotąd udało się zarobić ok. 200 tys. zł i za te pieniądze sfinansowaliśmy m.in. konstrukcję pomostu z trapem - podsumowuje Kempiński.
Beach Bar Port Węglowy - godziny otwarcia
- Dzieje się bardzo wiele. Czasem wydarzenia organizują u nas nasi goście, jak np. wrocławscy seniorzy, trenerzy fitness albo zaprzyjaźnione Rady Osiedla. To świetna "informacja zwrotna", bo oznacza, że jesteśmy przyjazną przestrzenią, w której fajnie jest spędzać czas. By wiedzieć, co się dzieje, najlepiej znaleźć Port Węglowy na Facebooku czy Instagramie. Można tam śledzić planowane wydarzenia i te, które dzieją się ad hoc - o wszystkim informujemy na bieżąco - opowiada Magda Kośla.
Jednym z magnesów przyciągających gości do tego miejsca są wydarzenia organizowane przez Port Węglowy. W każdą środę odbywają się wspólne zajęcia z zumby - o 17:00 Zumba Gold dla Seniorów, a o 18:00 dla wszystkich. Za to w czwartki jest kino na świeżym powietrzu.
- Od teraz kino pod gwiazdami czy udział w zajęciach zumby będzie możliwy też z poziomu wody, nawet jeśli będzie to wymagać nieco ekwilibrystyki - dodaje Kośla.
Port Węglowy jest otwarty od poniedziałku do piątku od 15:00 do 23:00, a w weekendy już od 12:00.