Legionella na Dolnym Śląsku. Są pierwsi zakażeni.
W województwie podkarpackim już ponad 70 osób zaraziło się Legionellą, a 5 z nich przegrało walkę z chorobą. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu potwierdza, że na Dolnym Śląsku również pojawili się pierwsi zarażeni.
- Od początku bieżącego roku do połowy sierpnia zarejestrowano 7 przypadków zachorowań na chorobę legionistów. Wszystkie osoby były hospitalizowane - informuje Witold Paczosa, kierownik działu epidemiologii WSSE we Wrocławiu. - Wszystkie osoby miały choroby współistniejące oraz były hospitalizowane - dodaje Paczos.
Kierownik działu epidemiologii dodaje, że były to osoby w wieku 38-89 lat. 6 z nich wyzdrowiało, jednak mieszkanka powiatu świdnickiego zmarła w pierwszej połowie maja. 71-latka była obciążona licznymi chorobami współistniejącymi.
Niewykluczone jest, że zakażeń jest znacznie więcej, ponieważ statystyki zostaną zaktualizowane pod koniec sierpnia.
Bakteria Legionelli w szpitalu w Legnicy
29 sierpnia zostały przeprowadzone rutynowe badania próbek wody w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Wyniki badań wskazały, że w jednym punkcie stwierdzono obecność bakterii Legionella. Było to w kranie przy umywalce w jednym z gabinetów Oddziału Medycyny Paliatywnej (w tzw. małym budynku). Obecnie są tam przeprowadzane remonty i sieć ciepłej wody jest rzadko użytkowana.
- Zobowiązaliśmy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy do podjęcia stosownych działań naprawczych, m.in. płukania i dezynfekcji sieci - mówi Marzena Zych, kierownik oddziału higieny pracy z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy.
- Wyłączyliśmy ten punkt z użytkowania i przystąpiliśmy do jego dezynfekcji chemicznej i termicznej ciepłej wody użytkowej.Ponadto wprowadziliśmy do odwołania dezynfekcję termiczną instalacji ciepłej wody użytkowej w całym szpitalu, włączając w to budynek główny szpitala - informuje Krzysztof Maciejak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. - Dementujemy również plotki. W naszym szpitalu nie mamy chorych zakażonych bakterią Legionella - dodaje rzecznik.
Bakteria Legionella została odkryta po raz pierwszy w 1976 r. Podczas spotkania weteranów Legionu Amerykańskiego w Filadelfii kilkadziesiąt osób zachorowało na nietypowe zapalenie płuc. Stąd też ta choroba jest nazywana chorobą legionistów.
Według badań, bakteria Legionella występuje w 12-70% systemach dystrybucji wody. Źródłem zakażenia w obiektach mogą być:
- instalacje ciepłej wody;
- instalacje klimatyzacyjne;
- nawilżacze powietrza;
- baseny;
- sitka prysznicowe;
- zawory czerpalne;
- wieże chłodnicze;
- myjnie;
- turbiny dentystyczne;
- urządzenia do wspomagania oddychania;
- dializatory.
Szybkość wzrostu tej bakterii zależy od optymalnych warunków. Są to m.in. wysoka wilgotność, podłoże bogate w żelazo i mangan oraz dostępność dwutlenku węgla. Przede wszystkim jest to jednak odpowiednia temperatura. Aktualne przepisy mówią, że taką jest 55-60 stopni Celsjusza wody użytkowej.
Jakie są objawy Legionelli?
Objawy choroby legionistów występują nagle i zaczynają się od złego samopoczucia, bólu mięśni oraz gorączki 39-40 stopni Celsjusza. Często pojawiają się również:
- biegunka;
- silne bóle głowy;
- kaszel;
- trudności w oddychaniu;
- ból w klatce piersiowej;
- dreszcze;
- zaburzenia świadomości.
Pierwsze objawy można zaobserwować po 2-10 dniach od zakażenia. Najczęściej występuje jako zapalenie płuc, jednak zdarzają się przypadki pozapłucnej postaci choroby. Przebiega ona znacznie łagodniej, a zakażony nie odczuwa bólu gardła czy kataru. Charakterystyczne są jednak objawy związane z zakażeniem innych narządów:
- zapalenie mięśnia sercowego;
- zapalenie błon surowiczych;
- upośledzenie i uszkodzenie nerek lub wątroby.
Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby starsze, te z osłabionym układem immunologicznym lub przewlekle chorujące.
Leczenie Legionelli. Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?
Państwowa Inspekcja Sanitarna wydała oświadczenie, w którym radzi, jak można zmniejszyć ryzyko zarażenia się bakterią Legionelli. Należy m.in:
- regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta;
- po nieużywaniu kranu przez 2 tygodnie, odkręcić wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zacznie się z niej korzystać;
- od czasu do czasu opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze (zgodnie z zaleceniami producenta), aby zredukować osiadające się na dnie i ściankach zanieczyszczenia;
- zachować temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60 stopni Celsjusza.
W większości przypadków Legionelloza jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków.