Aż 45 rodzin musiało się stamtąd wyprowadzić. Kiedy remont słynnego Trzonolinowca we Wrocławiu?

i

Autor: Wikipedia, fot. Piotr Karpiewski

Co dalej?

Aż 44 rodziny musiały się stamtąd wyprowadzić. Kiedy ruszy remont słynnego Trzonolinowca we Wrocławiu?

2024-08-13 11:10

Trzonolinowiec jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu. Przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów swoim nietypowym wyglądem. Po wielu latach okazało się jednak, że nie jest on zbyt bezpieczny i wymaga gruntownego remontu. Aż 44 rodziny musiały się wyprowadzić. Kiedy ruszy remont Trzonolinowca?

Musieli się stamtąd wyprowadzić. Aż 44 rodziny opuściły słynny Trzonolinowiec we Wrocławiu

Trzonolinowiec jest jedynym tego typu budynkiem w Polsce i jednym z niewielu w Europie. Powstawał on bowiem nie od dołu, a od góry. W 1961 roku ruszyła budowa. Najpierw powstał centralny trzon, a dopiero później na linach wciągano kolejne kondygnacje. Choć jego powstawanie budziło emocje, mało kto chciał tam zamieszkać. W ówczesnych czasach ludzie bali się, że szybko budynek runie

Przez wiele lat Trzonolinowiec był też jednym z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Dolnego Śląska. Bieg czasu zrobił jednak swoje i w lutym tego roku naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wykonali jego ekspertyzę. Napisali w niej, że Trzonolinowiec w obecnym stanie może być on użytkowany najwyżej do końca lipca.

- Należy pilnie przystąpić do monitorowania częstości drgań poprzecznych lin ponad dachem i ukośnych zastrzałów w poziomie parteru. Powinno to być robione nie rzadziej, niż co trzy tygodnie [...] Mamy tu korozję lin. Elementy konstrukcyjne są przeciążone. Budynek należy wzmocnić – ocenili naukowcy w ekspertyzie. 

W związku z tym nadzór budowlany wydał zakaz użytkowania budynku. Jednocześnie też nadano klauzulę natychmiastowej wykonalności.

W Trzonolinowcu44 mieszkania, z czego 11 należy do gminy. Ze względu na decyzję nadzoru budowalnego mieszkańcy tych lokali musieli się wyprowadzić. Część osób z gminnych mieszkań została przeniesiona do lokali TBS, a innym zaproponowano mieszkania komunalne

Miasto zadeklarowało pomoc w remoncie Trzonolinowca

- Wprawdzie gmina posiada tylko 25 proc. w tej wspólnocie, natomiast niezależnie od tego będziemy pomagać, bo to nasz obowiązek i na tym polega odpowiedzialność i wspólnota samorządowa. Zgodnie z odpowiednimi procedurami, wystąpimy także o zewnętrzne finansowanie, które pomoże w remoncie. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co daje możliwości np. w zakresie wnioskowania o fundusze ministerialne. Będziemy starali się o takie środki - mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, cytowany przez tuwroclaw.pl. 

Trzonolinowiec we Wrocławiu w opłakanym stanie

Quiz. 10 zdjęć z Wrocławia. Rozpoznasz te miejsca? Liczy się każdy szczegół

Pytanie 1 z 10
Na początek łatwizna. Na zdjęciu widzimy:
Na początek łatwizna. Na zdjęciu widzimy: