Bycie artystą to nie taki łatwy zawód, jaki może części z nas się wydawać. Czasami są to godziny spędzone w pracowniach, siedzenie w kurzu i pyle czy ubrudzenie całego ciała materiałami. My, jako widzowie, oglądamy efekt końcowy, czyli zaledwie ułamek z całego procesu tworzenia.
We Wrocławiu mamy wielu świetnych artystów, którzy widać, że kochają to, co robią. Wśród nich jest Albert Wrotnowski.
Albert Wrotnowski - artysta rzeźbiarz z Wrocławia. Jego apetyczne prace z prestiżową nagrodą w Wenecji
Albert Wrotnowski jest artystą rzeźbiarzem. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a jego prace łączą kulinaria z klasyczną rzeźbą w kamieniu. Patrząc na nie, można się pomylić i... stracić zęby. Na co dzień pracuje na etacie w składzie materiałów budowlanych, za to w wolnych chwilach w pełni poświęca się pasji do sztuki.
Nie można jednak powiedzieć, że mężczyzna tworzy "do szuflady". Jest on bowiem laureatem szeregu nagród artystycznych. Niedawno, bo 17 lutego 2024 roku, zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie "We Art Open" w Wenecji. Przedstawił tam rzeźbę "Klerki".
Każda praca wrocławskiego artysty to nie tylko widok apetycznego deseru, który najchętniej byśmy skosztowali, ale też satyryczny komentarz do ważnych wydarzeń.
Przykładowo na swoim Facebooku pokazał rzeźbę "Płacz nad rozlanym mlekiem", czyli moment w którym lody śmietankowe w wafelku spadły na chodnik. Stoi za nią jednak znacznie głębsze znaczenie niż tylko zmarnowane lody. Jak sam Albert Wrotnowski wspomniał w opisie zdjęcia: "Bądź twardy jak skała - to przesłanie staje się coraz trudniejsze w dzisiejszych czasach. Praca jest komentarzem do rosnącej liczby zaburzeń psychicznych i chorób związanych z depresją u dzieci i młodzieży".
Kolejną rzeźbą, która przykuwa uwagę, jest "Kiełbasa Wyborcza z Orlenu". Tę pracę Albert wykonał w październiku 2023 roku tuż przed wyborami parlamentarnymi.
Artysta w wolnych chwilach nie tylko rzeźbi kolejne, apetyczne prace. Swoją pasją do sztuki, geologii, kamienia i minerałów dzieli się również z najmłodszymi prowadząc warsztaty jako Pan Czapeczka. Wraz z innymi absolwentkami ASP oraz artystkami tworzą grupę animatorów. Prowadzą warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych organizowane przez aglomerację wrocławską. W wakacje 2023 odwiedzili Gminne Ośrodki Kultury w Zawoni oraz Długołęce.