Urocze lemury z wrocławskiego zoo. Zobacz, jak zajadają papaje i banany
W ZOO Wrocław świętowano potrójne, szóste urodziny Tsiky, Liany i Zazy, czyli lemurów koroniastych. Z tej okazji w pawilonie Madagaskaru pracownicy zoo przygotowali specjalny owocowy tort zrobiony z rodzynków, bananów i papai. Na filmie zamieszczonym na stronie wrocławskiego ogrodu zoologicznego widać, jak zwierzęta zajadają się pysznościami.
- Na co dzień w miskach dostają dużo warzyw i owoców, pracownicy starają się, żeby miały dużo liści zielonych, np. sałaty. Natomiast dzisiaj jest to taki urodzinowy poczęstunek – mówi na filmie przedstawicielka ZOO Wrocław.
Wyjątkowy lemur koroniasty
Lemur koroniasty to jeden z najrzadszych gatunków żyjących w naturze i ogrodach zoologicznych. W naturze występuje tylko na niewielkim terenie w północnej części Madagaskaru. Lemur koroniasty aktywny jest głównie w ciągu dnia. Zdarza się jednak, że swoją aktywność mają także w nocy, wtedy pobierają pokarm. Nazwa „koroniasty”, jak podkreślają pracownicy zoo, wzięła się od brązowo-pomarańczowej sierści w kształcie korony na szczycie głowy. Co ciekawe, lemury te żyją w grupach liczących od pięciu do sześciu osobników, a na ich czele stoją dominujące samice.
Obecnie lemur koroniasty wymiany jest jako gatunek zagrożony z powodu upraw rolniczych, produkcji węgla drzewnego, wydobywania szafirów i złota oraz nielegalnego pozyskiwania drewna.
- Wiele gatunków lemurów jest na skraju wyginięcia. Z 91 procentami wszystkich gatunków i podgatunków lemurów sklasyfikowanych jako krytycznie zagrożone, zagrożone lub podatne na zagrożenia, lemury są najbardziej zagrożoną grupą ssaków na świecie. Bez ukierunkowanych działań ochronnych mogą wyginąć za 20 lat – przypomina ZOO Wrocław, które aktywnie działa na rzecz ochrony lemurów. Prowadzi m.in. programy hodowlane i wspiera projekty ochronne na Madagaskarze.
- Część przychodu z tytułu biletu specjalnego „ZOO na ratunek” jest przekazywana na ratowanie tych zwierząt w ich ojczyźnie. Dodatkowo Fundacja DODO wspiera działalność Centrum Ratowania Lemurów – Reniala, gdzie m.in. poparzone podczas wypalania lasów i traw czy odebrane z przemytu lemury są leczone – informuje wrocławskie zoo.
Lemury to symbol Madagaskaru. Co ciekawe, w niektórych kulturach afrykańskich uważane są za symbol niepowodzenia lub zwiastun złych wieści. Na Madagaskarze odkryte zostały dopiero w 1758 roku, a do Europy sprowadzono je w XIX wieku.