Spis treści
- Ratownicy medyczni we Wrocławiu bawili się w ginekologów?
- Prokuratura Okręgowa o aferze w Pogotowiu Ratunkowym we Wrocławiu
Ratownicy medyczni we Wrocławiu bawili się w ginekologów?
Pod koniec 2024 roku wyszła na jaw sprawa dotycząca ratowników z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. Jedna z pacjentek złożyła bowiem skargę do kierownictwa pogotowia w stolicy Dolnego Śląska w sprawie badania ginekologicznego, które przeprowadzało dwóch ratowników medycznych podczas podejmowanych interwencji. Jak wynika z opinii pogotowia, sanitariusze nie mogą bowiem przeprowadzać tego typu badania. Wyjątkiem jest poród.
- Dwaj ratownicy stwierdzili, że mogą badać ginekologicznie pacjentki. Tylko że oni wybierali sobie te pacjentki. Tylko młode, tylko fajne, takie, które im się spodobały. I robili to w ramach działań zespołu ratownictwa medycznego [...] Badali kobiety palpacyjnie, czyli wkładali im palce do pochwy. A potem zaznaczali na karcie, że przeprowadzali takie badanie. Ich działania powinny kończyć się na wywiadzie medycznym. W przypadku krwawienia lub innych dolegliwości ginekologicznych ratownicy powinni przetransportować pacjentkę do szpitala, lub polecić zgłoszenie się na badanie do lekarza ginekologa we własnym zakresie
opowiada anonimowo osoba znająca kulisy sprawy, w rozmowie z Onetem.
Dokładnie w grudniu 2024 roku po jednym z takich badań ginekologicznych, które nie zostało odnotowane w karcie medycznej, pacjentka wraz ze swoim partnerem poprosili kierownictwo wrocławskiego pogotowia o wyjaśnienie całej sytuacji.
Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w stolicy Dolnego Śląska, Zbigniew Mlądzki, wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie:
"Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu niezwłocznie wszczęło postępowanie wyjaśniające. W toku postępowania pogotowie uzyskało opinię wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie medycyny ratunkowej dotyczącą uprawnień ratownika medycznego w zakresie wykonywania badania ginekologicznego. Z uzyskanej opinii wynika, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 22 czerwca 2023 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, ratownik medyczny nie może przeprowadzać badania ginekologicznego (z wyjątkiem kobiety ciężarnej) samodzielnie lub na zlecenie lekarza. Procedury, jakie może wykonać ratownik medyczny z zakresu ginekologiczno-położniczego, jest przyjęcie porodu. Po uzyskaniu opinii konsultanta kierownictwo pogotowia złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez ratowników"
Prokuratura Okręgowa o aferze w Pogotowiu Ratunkowym we Wrocławiu
19 grudnia 2024 roku do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki wpłynęło zawiadomienie w sprawie afery w pogotowiu. Postanowiliśmy skontaktować się z przedstawicielami tego urzędu, aby dowiedzieć się czegoś więcej.
- Wpłynęło zawiadomienie Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z udzielaniem pomocy medycznej w dniu 8 listopada 2024 roku kobiecie lat 32
mówiła nam Karolina Stocka-Mycek, rzeczniczka prasowa z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
Podczas naszej rozmowy 7 stycznia 2025 roku, rzeczniczka dodała, że w tamtym momencie prokuratura nie posiadała pełnej dokumentacji z przeprowadzonego postępowania we wrocławskim pogotowiu.
- Prokuratura zwróciła się do Pogotowia Ratunkowego o uzupełnienie dokumentacji celem nadania prawidłowego toku postępowania. Do dnia dzisiejszego taka dokumentacja z Pogotowia Ratunkowego nie wpłynęła. Dopiero po jej uzyskaniu prokuratura podejmie dalsze czynności w sprawie
dodała Karolina Stocka-Mycek.
14 stycznia 2025 roku wrocławska prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie. Z uwagi na dobro osób pokrzywdzonych, na obecnym etapie nie będą jednak udzielane dalsze informacje.
Jak nieoficjalnie dowiedział się ogólnopolski portal, z jednym z ratowników rozwiązano umowę, a sprawa drugiego jest cały czas badana.