Przerażających domów straszydeł w Polsce całe mnóstwo. Odkrywaniem opuszczonych miejsc zajmują się fani urbexu, czyli miejscy eksploratorzy, dla których urbex to styl życia. Kręcą ich tajemnica, niedostępność i duża dawka adrenaliny, gwarantowana podczas odkrywania opuszczonych miejsc.
Najbardziej nawiedzone miejsca w Polsce. Zapomniane pałace i opuszczony szpital
W zestawieniu „No Entry Urbex”, grupy zajmującej się eksplorowaniem opuszczonych i historycznych miejsc w Polsce znalazło się 5 najbardziej nawiedzonych miejsc, które odkryli w ostatnich latach. Co ciekawe, wszystkie znajdują się na terenie Dolnego Śląska.
Nr 1. Opuszczony Szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich
Jak podkreślają fani urbexu, opuszczony szpital w Mokrzeszowie od lat skrywa upiorne tajemnice i kusi eksploratorów. Przed wojną w tym budynku znajdował się tzw. Dom Matek prowadzony przez Związek Dziewcząt Niemieckich. Działalność tej organizacji związana była z Lebensborn, czyli fabryką dzieci. W ramach tego nazistowskiego stowarzyszenia to właśnie w Mokrzeszowie miała być prowadzona selekcja kobiet i mężczyzn „przeznaczonych do rozmnażania”, a celem była hodowla „nordyckiej rasy nadludzi”. Opuszczony budynek eksploratorzy odwiedzili w 2022 roku.
- Po zmroku przeprowadziliśmy kilka naprawdę szokujących badań paranormalnych. Powiemy jedno - po raz pierwszy przeprowadziliśmy podwójną ślepą sesję, a to, co się podczas niej wydarzyło, długo zapadnie w naszą pamięć – piszą pod nagraniem, które zamieścili na swoim kanale na YouTube.
- Na pewno coś nas zwodziło. Są dwa potężne byty, które rządzą tym miejscem. Słychać było cały czas dzieci, które możliwe, że chciały coś nam powiedzieć. To coś zawsze ich uciszało. W każdym miejscu, do którego weszliśmy zawsze coś poczuliśmy. Możliwe, że prawdy o tym miejscu się nigdy nie dowiemy – słyszymy na filmie.
Nr 2. Pałac Kłoda Górowska
To kolejna straszna miejscówka na liście fanów urbexu, która znajduje się na Dolnym Śląsku. Opuszczony pałac położony jest w miejscowości Kłoda Górowska w powiecie górowskim. Powstał pod koniec XIX wieku. Piękny i wielokondygnacyjny pałac słynie jednak ze strasznej legendy o kobiecie, która nawiedza zapomniany budynek.
„W ciemną, bezchmurną noc, gdy księżyc jest w pełni, a wilki wyją głośno, nie wchodź do pałacu w Kłodzie Górowskiej, gmina Góra - przestrzegali starzy ludzie” – można przeczytać w książce pt. „Przeszłość w legendach zaklęta" Elżbiety Maćkowskiej. A zgodnie z legendą, gdy wejdziemy wówczas do budynku ujrzymy zjawę kobiety, która się zabiła. Miała to być żona dawnego właściciela pałacu, która po stracie męża przeszła załamanie nerwowe. Według opowieści kobieta wbiła sobie sztylet prosto w serce i spadł do wody otaczającej pałac.
Nr 3. Pałac w Osetnie
W miejscowości Osetno koło Góry Śląskiej znajduje się bardzo stary, bo pochodzący z 1550 roku tajemniczy pałac z renesansową wieżą. Wiążą się z nim przerażające historie.
-Zawsze na wejściu przywitają nas jakieś stuki, bądź jakieś zamykające się drzwi. Podczas ostatniej eksploracji miałem dziwne wrażenie, że ktoś jakby za mną chodził, obserwował. Miałem uczucie delikatnego ciężaru na plecach. Prywatnie mam przyjaciółkę, która jest medium i właśnie po podesłaniu zdjęć do niej, ona jednoznacznie mi powiedziała, że jest tu jakaś młoda kobieta, widać nieszczęście i wszystko wskazuje, że dziewczyna nas obserwuje, ale nie z jakimś bardzo złym bytem – opowiada w filmie „Uwieczniłem ducha! Nawiedzony pałac w Osetnie Bartek, jeden z eksploratorów.
- Najgorsze jest jednak to, czego doświadczyliśmy tam po zmroku. Jesteśmy niemal pewni, że o mały włos nie doszło do demonicznego opętania i że mieliśmy dużo szczęścia, że nikomu nie stało się nic złego. Tego nie da się opisać słowami, to trzeba po prostu zobaczyć – zachęcają do obejrzenia filmu z pobytu w pałacu.
Nr 4. Ruiny pałacu Głębowice
W małej miejscowości Głębowice znajdują się ruiny pałacu, opuszczony dom, a także tajemnicze i monumentalne mauzoleum, gdzie kilka lat temu dokonano tutaj makabrycznego odkrycia. W pobliskiej opuszczonej i zalanej kaplicy wypływały fragmenty czaszek i piszczeli. Krypta została sprofanowana, a o zdarzeniu poinformowano policję, a prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku znieważenia zwłok.
Z ciekawostek warto też odnotować, że podczas II wojny światowej do pałacu przewieziono m.in. grafiki z wrocławskiego Muzeum Sztuk Pięknych, by uchronić je przed zniszczeniami wojennymi. Pod koniec wojny pałac jednak zdewastowali rosyjscy żołnierze.
-W ciągu zaledwie paru dni żołnierze zniszczyli większą część porcelany, rzeźby oszpecili, a postaciom na portretach poprzekłuwali oczy. Chotinski dodał też, że obrazy tak grubo były pokryte pokostem, "że się bardzo dobrze paliły" – czytamy w tekście „Wycieczka do kapitalizmu” na interia.pl
Nr 5. Pałac Stoszyce
To XIX wieczny pałac znajdujący się w Stoszycach w powiecie wrocławskim. - Na uboczu stoi pewien pałac, zwany "pałacem lalek". Miejsce zapomniane, choć z klimatem. Do 2011 roku był on jeszcze zamieszkały, teraz jego stan z roku na rok się pogarsza i tylko kwestia czasu jest, aż się zawali – piszą fani eksploracji z „No Entry Urbex”. W pałacu zdaniem miejskich eksploratorów do dziś straszy duch przeklętej żony.
- Skala paranormalna w tym miejscu przeszła nasze oczekiwania, gdyż po raz pierwszy udało nam się uwiecznić manifestację ducha. W dodatku dowiedzieliśmy się, kto to był i jak wygląda – dodają.