W porównaniu z ubiegłym rokiem, ofert pracy w regionie jest dwa razy mniej i zwiększyła się liczba bezrobotnych. Dolnośląski Pakiet Gospodarczy pośrednio pomaga utrzymać miejsca pracy poprzez takie działania jak: pożyczki, dopłaty do wynagrodzeń czy fachowe doradztwo.
- Już w pierwszych dniach po ogłoszeniu naszego programu wsparcia obserwowaliśmy duże zainteresowanie nim ze strony przedsiębiorców. Chcieliśmy, aby odpowiadał konkretnym potrzebom, dlatego jego stworzenie poprzedziliśmy konsultacjami wśród zainteresowanych – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski. - Dziś z każdym dniem przybywa beneficjentów naszego wsparcia, a każdy z nich to ocalone miejsca pracy – podsumowuje marszałek.
Ile wniosków wpłynęło?
Do 18 maja w ramach dofinansowania do wynagrodzeń/części kosztów prowadzenia działalności, wpłynęło 10.872 wniosków na kwotę przeszło 149 milionów złotych. Ostatecznie dofinansowanie trafiło do 2857 wnioskodawców, a kwota wypłat przekroczyła 30 milionów złotych.
W ramach przygotowanych pożyczek i poręczeń 178 firm złożyło wnioski na kwotę ponad 43 milionów złotych. Aktualnie trwa analiza tych wniosków, a wypłaty ruszą w ciągu najbliższego tygodnia.
Dodatkowo w ramach pośredniego wsparcia finansowego, czyli uproszczonych rozliczeń dotacji, wypłaconych zostało w trybie uproszczonym 107 firmom 35 milionów złotych.
W ramach tzw. wakacji od spłat pożyczek, czyli zawieszenia na okres 6 miesięcy konieczności spłat udzielonych już wcześniej pożyczek, wpłynęło 565 wniosków na kwotę przeszło 108 milionów złotych. Pozytywnie rozpatrzono 437 wniosków na kwotę 81 milionów złotych.
Doradztwo i pomoc psychologiczna
- Nasi specjaliści monitorują zmieniający się rynek pracy i dostosowują oferowane wsparcie do aktualnych potrzeb. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie tak, aby dobrać odpowiednie narzędzia i spełnić konkretne oczekiwania przedsiębiorcy – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.
W trudnych sprawach konsultanci posiłkują się wiedzą ekspercką. W tym celu stworzony został system angażujący m.in. Izbę Administracji Skarbowej, ZUS, Uniwersytet Ekonomiczny czy Urząd Statystyczny i inne instytucje. W razie potrzeby wymieniają się one danymi i wspierają wzajemnie w celu świadczenia skutecznej pomocy dla osób dotkniętych kryzysem.
Oprócz doradztwa można uzyskać pomoc psychologiczną oraz wziąć udział w szkoleniu. Szczegóły na stronie Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego.