Pełną listę laureatów opublikowano na stronie internetowej festiwalu Nowe Horyzonty.
Jak czytamy, jury przyznało Grand Prix filmowi "Theo i jego metamorfozy" Damiena Odoula.
- Jest to inicjacyjna podróż do dorosłości – jednocześnie fascynująca, dowcipna i inspirująca – w trakcie której młody mężczyzna nie tylko odkrywa, ale i zmienia – siłą swojego ducha – świat, własne ciało, ciała innych osób, śmierć i miłość. To także podróż w poszukiwaniu siebie. Podróż ku samookreśleniu, gdzie świat wewnętrzny ma moc kształtowania rzeczywistości, wykorzystując nieskrępowany, nieustannie ewoluujący i niezmiennie zaskakujący język audiowizualny - podkreślono w uzasadnieniu werdyktu.
Dodano, że "film dowodzi, że stawanie się sobą może być olśniewającym i niewyrachowanym przedstawieniem, w którym główny bohater inspiruje, pokazując nam swoje słabości i lęki oraz swoją moc, poprzez poetyckie, a zarazem radykalne doświadczenie".
"Mamy do czynienia nie tylko z metamorfozą głównego bohatera oraz naszego spojrzenia na rzeczywistość. Film jest też zaproszeniem, aby wejść w skórę Innego i popatrzeć na świat jego oczyma. Jak ujął to pisarz i aktywista praw człowieka James Baldwin, szczególnie w dzisiejszych czasach ważne jest sobie przypomnieć, że +Inny to jeszcze jeden Ty+" - napisano.
Wyróżnienie powędrowało do filmu "Pióra" Omara El Zohairy’ego, czyli komediodramatu ukazującego życie egipskiego małżeństwa wychowującego troje dzieci.
Zwycięzców konkursu wyłoniło jury w składzie: laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (przewodnicząca), zwyciężczyni Grand Prix 20. Nowych Horyzontów za "Metamorfozę ptaków" Catarina Vasconcelos, rumuńska reżyserka Adina Pintilie, niemiecki reżyser afgańskiego pochodzenia Burhan Qurbani oraz reżyserka i scenarzystka Jagoda Szelc.
W komunikacie przekazano również, że Nagroda Publiczności trafiła do George’a Petera Barbariego za "Śmierć niewinności i grzech nieistnienia". Nagrodą im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszego twórcy biorącego udział w Nowych Horyzontach uhonorowano Karola Ulmana, twórcę "Małego końca świata". Z kolei stypendium dla autorki filmu prezentowanego w sekcji Shortlista - ufundowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty - przyznano Jaśminie Wójcik, twórczyni "Sarhy" za "zachętę do odkrycia w sobie wewnętrznego dziecka, które spogląda na świat w sposób pozbawiony uprzedzeń i stereotypów, a za to pełen wdzięku, otwartości i przenikliwości".
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty to największe w Polsce wydarzenie filmowe. Tegoroczna 21. edycja wrocławskiej imprezy rozpoczęła się w czwartek 12 sierpnia i potrwa do niedzieli. W programie znalazło się łącznie 231 filmów - w tym 175 pełnometrażowych - z kilkudziesięciu krajów.
Prócz tego organizatorzy Nowych Horyzontów poinformowali, że kolejna, 22. odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 21-31 lipca 2022 r.
Ponad połowę festiwalowych tytułów można oglądać online do 29 sierpnia. Więcej szczegółów pod adresem: www.nowehoryzonty.pl.