Ta książka jest terapeutyczna. Eksperci z Wrocławia stworzyli bajkę dla dzieci doświadczonych przez powódź

i

Autor: zrzut ekranu z książki "Kiedy woda opada"

Powódź 2024

Znaleźli sposób na obniżenie stresu. Eksperci z Wrocławia stworzyli bajkę dla dzieci doświadczonych przez powódź

2024-10-16 13:06

Powódź to nie tylko ogromne straty materialne, ale też traumy psychiczne. Szczególnie przeżywają to dzieci, które w większości nawet nie wiedzą, co się dzieje, a oswojenie się z nową sytuacją wymaga czasu. Eksperci z Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli bajkę terapeutyczną dla dzieci doświadczonych przez powódź. Ma ona pomóc m.in. w obniżeniu stresu.

Znaleźli sposób na stres. Eksperci z Wrocławia stworzyli bajkę "Kiedy woda opada" po powodzi

Trudno zaprzeczyć twierdzeniom, że tegoroczna powódź spowodowała nie tylko wiele strat materialnych, ale też traumy psychiczne i lęki. Z myślą o dzieciach, które doświadczyły wielkie wody, eksperci z Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali bajkę terapeutyczną. Ma ona pomóc najmłodszym przejść przez trudny czas

Książka nosi tytuł "Kiedy woda opada", a jej celem jest pomoc w oswojeniu takich uczuć, jak lęk, smutek, złość czy bezradność. Historia opowiada o różnych doświadczeniach związanych z powodzią na przykładzie uczniów pewnej klasy. 

- Wspólne czytanie bajek pomaga obniżać lęk, oswajać nowe sytuacje i trudne emocje. Słuchanie lub wymyślanie historii, które pokazują, jak bohaterowie radzą sobie z problemami, daje dzieciom możliwość identyfikacji z postaciami i refleksji nad własnymi emocjami

mówi współautorka bajki prof. Justyna Ziółkowska, psycholożka z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, w rozmowie z Radiem RMF. 

Bohaterowie opowiadają, jakich emocji doświadczają po powodzi. Autorzy tej bajki (którzy opracowali wcześniej poradnik "Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi?") radzą też, aby w trakcie czytania zachęcać dziecko do opisywania swoich emocji. Możemy zapytać m.in.:

  • "Jak myślisz, co ten bohater teraz czuje?";
  • "Czy kiedyś czułaś/eś się podobnie? Co ci wtedy pomogło?";
  • "Jak myślisz, co mógłby zrobić ten bohater, żeby się mniej bać?";
  • "Jak ty byś sobie poradził/a w takiej sytuacji?"

Oprócz tego, w książce znajdziemy też kilka prostych sposobów, jak radzić sobie z emocjami. Są np. ćwiczenia oddechowe takie, jak:

  • dmuchanie i spuszczanie powietrza z balonika;
  • wyobrażenie sobie kryjówki, w której czujemy się bezpiecznie. 

- Napisaliśmy tę bajkę, wiedząc, że będzie gotowa, gdy powódź zacznie znikać z mediów, a przecież problemy osób dotkniętych powodzią nie zniknęły. Ba, one tak naprawdę dopiero się zaczynają. To szczególnie dotyczy dzieci

opowiada prof. Dariusz Galasiński z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, w rozmowie z Radiem RMF. 

Oprócz tekstu, w książce zobaczymy również wiele ilustracji autorstwa Marty Siennickiej, a za cały projekt graficzny i skład bajki odpowiadała dr Małgorzata Ciesielska z Katedry Grafiki USWPS we Wrocławiu. 

Publikację możemy pobrać za darmo. Znajdziemy ją TUTAJ

Krzyk ludzi, płacz dzieci. Wstrząsająca relacja świadka po wypadku na przystanku w Warszawie