Złote algi w Czernicy pod Wrocławiem. Trwa odizolowanie zbiornika wodnego od Odry
Kilka dni temu Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu opublikował ważny komunikat. Dotyczy on występowania złotych alg w zbiorniku wodnym Czernica niedaleko Wrocławia. Jak możemy przeczytać w informacji umieszczonej na stronie urzędu, ze względu na wysokie niebezpieczeństwo śnięcia ryb we wspomnianym zalewie z powodu występowania złotej algi, zdecydowano się zabezpieczyć zbiornik przed wpływaniem do niego ryb na tarło. Decyzję tę podjęto na podstawie wcześniej przeprowadzonych analiz.
Jak czytamy w dalszej części komunikatu, jako rozwiązanie wybrano montaż mobilnej siatki w kanale wodnym.
"Siatkę będzie można opuścić, więc będzie również możliwość przepłynięcia kanału prowadzącego do zbiornika. Sposób opuszczania siatki w celu przepłynięcia jednostek pływających zostanie uzgodniony z przedstawicielami użytkowników akwenu[...] Jeżeli nie zamontowalibyśmy tej siatki, to przy temperaturach jakie mają wystąpić w najbliższych dniach, ryby które się tam zgromadzą na tarło - możemy stracić" - czytamy w komunikacie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wspomniane zamontowanie siatki jest również rekomendowane przez ekspertów z Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska. Jej obecność przewiduje się tylko na okres tarła, ponieważ wtedy to w zbiorniku Czernica będzie największa liczba ryb.
Dodatkowo, pracownicy Wód Polskich we Wrocławiu zakładają na zalewie biostabilizatory, aby przez pewien czas odizolować Czernicę od Odry. Wspomniana metoda jest bowiem powszechnie stosowana dla poprawy jakości wód oraz skuteczna w przypadku złotej algi. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w:
- zbiorniku Łacha Jelcz;
- na terenie rezerwatu przyrody na Dolnym Śląsku.
Polecany artykuł: