Mańczyce to mała wieś na Dolnym Śląsku, położona między Strzelinem a Wrocławiem. Znajdują się tu ruiny barokowego pałacu, który wybudowano w XVIII wieku w miejscu wcześniejszego dworu rodziny von Gfug. Na przestrzeni kilkuset lat okazały pałac w Mańczycach przeszedł tylko jedną gruntowną przebudowę w XIX wieku. Efektowna rezydencja jeszcze w pierwszej połowie XX wieku wzbudzała zachwyt swoim wyglądem, jednak w ostatnich dekadach zaczęła popadać w ruinę.
Pałac w Mańczycach wystawiony na sprzedaż. To barokowa perełka i prawdziwy skarb
Przez lata rezydencja miała wielu właścicieli, jednak pierwszymi była rodzina von Gfug. Wówczas pałac nosił nazwę Schloss Manze. Po śmierci Karla Christiana von Gfug – ostatniego przedstawiciela tej rodziny, obiekt odziedziczyła wdowa, Eleonora Carolina z domu hrabina von Hochberg. Kobieta jednak zmarł kilka lat później, a rezydencja w kolejnych latach przechodziła z rąk do rąk. Przez długi czas nie było remontów, aż w końcu, gruntowną przebudowę przeprowadziła rodzina von Stosch. Było to w 1887 roku. Na początku XX wieku majątek przejęła rodzina von Rohr.
Zaraz po II wojnie światowej w pałacu był kombinatu PGR w Strzelinie. Obecnie budynek jest własnością prywatną, wystawiono go na sprzedaż, a jego cena to 3 miliony złotych. Wymagająca remontu rezydencja znajduje się 15 km od autostrady A4 oraz 9 km od drogi krajowej nr 8. Do Wrocławia jest stąd 36 km. Więcej o szczegółach sprzedaży na stronie realpolitico.pl.
Rezydencja z burzliwą historią. Zachwycająca architektura
Budynek charakteryzuje się licznymi detalami architektonicznymi. Przy głównym wejściu do pałacu możemy zobaczyć barokowy portal z balkonem. Na uwagę zasługują także herby szlacheckie Kurta von Rohr, właściciela pałacu w XX wieku oraz jego żony Very von Veltheim. Na ścianach budynków znajdziemy również herby Hochbergów.
Na wzgórzu w pobliżu pałacu znajduje się grobowiec jednego z kolejnych właścicieli majątku - rodziny hrabiów von Sandreczky. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, do którego zalicza się również park.
W samym pałacu zachowały się jeszcze pozostałości schodów, czy dekoracje sufitów i boazerii. Dodatkowo przy rezydencji są ruiny oranżerii.
Na Facebooku powstała specjalna strona „Pałac Mańczyce”, na której lokalni pasjonaci zabiegają o zainteresowanie się pałacem. Od kilku miesięcy widać ogromne zainteresowanie zabytkiem i jak mówi nam właściciel fanpage, zapytania o kupno pałacu są także z różnych krajów. Czy uda się uratować XVIII- wieczną rezydencję?