Długi weekend w Zamku Czocha. Zapraszają na festiwal Twierdza Rycerska
Na terenie jednego z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska – Zamku Czocha w gminie Leśna – w dniach od 30 maja do 1 czerwca odbędzie się festiwal „Twierdza Rycerska. To będą trzy dni wypełnione różnymi pokazami, warsztatami, konkursami i muzyką dawną. To będzie jak istna podróż w czasie!
Rzut toporem, średniowieczne drożdżówki i pokazy artyleryjskie
Jak przekazują nam organizatorzy wydarzenia już po przekroczeniu zamkowej bramy, na turystów czekać będą goście w specjalnych strojach z przeszłości. Pokażą, jak setki lat temu wyglądało życie. Na terenie zamku każdy będzie mógł skosztować średniowiecznych pyszności.
- Mamy w tym roku wiele niespodzianek. Z pewnością zaskoczeniem będzie słodki i „bardzo martwy” rycerz. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, ale to nasza wariacja pewnego deseru z ciasteczkową trumienką – śmieje się Piotr Kałuża, prezes Fundacji Projekt Historia, współorganizującej festiwal.
Jak dodaje: Zamkowa kuchnia przygotowuje średniowieczne drożdżówki, będą dania na żywym ogniu i dalekowschodnie przysmaki, jakich próbowali krzyżowcy podczas swoich wypraw.
Zaplanowano też stoisko, na którym każdy będzie mógł przymierzyć zbroję. Jedną z atrakcję będą oczywiście rycerze z XV wieku, którzy poprowadzą naukę walki mieczem dla dzieci i dorosłych, zaprezentują także walki ciężkozbrojne i poprowadzą konkursy trzymania miecza i wbijania gwoździ. Szykują się także pokazy artyleryjskie i wystawa dział.
Festiwal dla całych rodzin
Festiwal odbywający się na terenie Zamku Czocha to impreza dla całych rodzin. Organizatorzy zadbali o wymiar edukacyjny wydarzenia. W programie dla gości przygotowano m.in. lekcje władania szablą i poznawanie jej historii, warsztaty zielarskie, garncarskie i kulinarne, strzelanie z łuku, średniowieczna gra w króla drewnianymi klockami i posługiwanie się toporem. Dla pań będzie możliwość ubrania się w dawne suknie. Z kolei damy i rycerze dadzą lekcje dawnych tańców, a na dzieci czeka mnóstwo zabaw w historycznym stylu – będzie bezpiecznie zapewniają organizatorzy festiwalu.
Podczas trzydniowego wydarzenia zaplanowano też turniej o rękę księżniczki, pokazy alchemika, konkurs kulinarny, pokaz sokolniczy, czy słowiańską paradę z muzyką dawną.
A warto przypomnieć, że to wyjątkowe wydarzenie odbędzie się na terenie Zamku Czocha, położonym nad malowniczym Jeziorem Leśniańskim. Z ciekawostek - zabytek ma ponad czterdzieści tajnych przejść w szafach, podłogach i w ścianach, a podziemia skrywają salę tortur oraz potężny sejf, dawniej pełen skarbów. Późnym wieczorem na turystów czeka nocne zwiedzanie z pochodniami i rycerzami.
Szczegółowy program festiwalu Twierdza Rycerska:
10:30 Dworskie powitanie króla i królowej, błazenady w ognistej odsłonie.
11.00 Słowiańska parada z muzyką na żywo i błazeńskimi wygłupami. Opowieści o powstaniu Państwa Polskiego i pierwszych drużyn wojów. Dowiemy się, jak wyglądało uzbrojenie wojów i jak zdobywali swoje umiejętności. Dowiemy się też, na czym polegał krąg zdrady. Widzowie będą mieli okazję pokonać legendarną ścianę z tarcz.
11.30 Pokazy alchemika, część 1. Jak powstawało złoto i wiele innych ciekawostek związanych z chemią i magią.
12.00 Pokaz sokolniczy. Podczas pokazu zostaną przedstawione różne ptaki drapieżne zaczynając od słynnych sokołów kończąc na sowach – symbolu mądrości.
12.30 Konkurs Kulinarny z ognistą zawieruchą.
13.00 Szlachta od miecza do szabli. Podczas pokazu dowiemy się, jak powstała szabla polska i czym różnił się szlachcic od rycerza. Poznamy historie o skrzydlatej husarii, która brała udział w bitwie pod Wiedniem. Wytoczymy z zamku wszelką broń czarnoprochową.
13.30 Muzyka dawna z błazeńskimi zabawami.
14.00 Konkurs dla publiczności.
14.30 Pokaz tańców dawnych z udziałem publiczności z muzyką na żywo w ognistej odsłonie
15.00 Turniej rycerski o rękę Księżniczki.
16.00 Bitwa wszech wieków. Dzieci zdobywają zamek. Bitwa na "makarony". Zamku będą bronić wojowie, rycerze, szlachta. Kto wygra?
16.30 Walka na ,,śmierć i życie”, czyli panika na dworze króla i królowej.
17.00 Pokazy alchemika część 2. Czyli jak powstawało złoto i wiele innych ciekawostek związanych z chemią i magią.
17.30 Pokaz Rycerski. Ile ważyła zbroja? Czy w dzisiejszych czasach są dzieci, które mogą zostać giermkami? Na zamek Czocha przybyło pewnie wiele księżniczek, które poszukują księcia. Specjalnie dla nich rozegramy mini turniej rycerski o rękę księżniczki.
Ponadto:
Warsztaty artystyczne:
- bukiety z suszu,
- tworzenie średniowiecznych makram,
- sianie w donicy,
- tworzenie średniowiecznych pachnideł.
Średniowieczna fosa:
- Biesiada przy ognisku – struganie kija, kiełbasa i ziemniaki z ognia w towarzystwie śpiewu i śmiechu.
- Kocioł różności! Pyszna zupa z ognia, wspólne gotowanie.
- Młynopiekarnia – podpłomyki z powidłami.
- Wesoła karczma.