Dolny Śląsk

Zamek Czocha zaprasza na podróż do średniowiecza. W długi weekend odbędzie się Twierdza Rycerska

2024-05-28 10:45

Na przełomie maja i czerwca (30 maja-1 czerwca) Zamek Czocha zaprasza na wyjątkowy festiwal pt. „Twierdza Rycerska”. Na turystów czekać będą goście specjalni, którzy pokażą, jak wyglądało życie setki lat temu. Będą m.in. pokazy walk rycerskich, pokaz tańca dawnego, konkursy, średniowieczne uczty, czy słowiańska parada z muzyką na żywo.

Długi weekend w Zamku Czocha. Zapraszają na festiwal Twierdza Rycerska

Na terenie jednego z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska – Zamku Czocha w gminie Leśna – w dniach od 30 maja do 1 czerwca odbędzie się festiwal „Twierdza Rycerska. To będą trzy dni wypełnione różnymi pokazami, warsztatami, konkursami i muzyką dawną. To będzie jak istna podróż w czasie!

Rzut toporem, średniowieczne drożdżówki i pokazy artyleryjskie

Jak przekazują nam organizatorzy wydarzenia już po przekroczeniu zamkowej bramy, na turystów czekać będą goście w specjalnych strojach z przeszłości. Pokażą, jak setki lat temu wyglądało życie. Na terenie zamku każdy będzie mógł skosztować średniowiecznych pyszności.

- Mamy w tym roku wiele niespodzianek. Z pewnością zaskoczeniem będzie słodki i „bardzo martwy” rycerz. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, ale to nasza wariacja pewnego deseru z ciasteczkową trumienką – śmieje się Piotr Kałuża, prezes Fundacji Projekt Historia, współorganizującej festiwal.

Jak dodaje: Zamkowa kuchnia przygotowuje średniowieczne drożdżówki, będą dania na żywym ogniu i dalekowschodnie przysmaki, jakich próbowali krzyżowcy podczas swoich wypraw.

Zaplanowano też stoisko, na którym każdy będzie mógł przymierzyć zbroję. Jedną z atrakcję będą oczywiście rycerze z XV wieku, którzy poprowadzą naukę walki mieczem dla dzieci i dorosłych, zaprezentują także walki ciężkozbrojne i poprowadzą konkursy trzymania miecza i wbijania gwoździ. Szykują się także pokazy artyleryjskie i wystawa dział.

Festiwal dla całych rodzin

Festiwal odbywający się na terenie Zamku Czocha to impreza dla całych rodzin. Organizatorzy zadbali o wymiar edukacyjny wydarzenia. W programie dla gości przygotowano m.in. lekcje władania szablą i poznawanie jej historii, warsztaty zielarskie, garncarskie i kulinarne, strzelanie z łuku, średniowieczna gra w króla drewnianymi klockami i posługiwanie się toporem. Dla pań będzie możliwość ubrania się w dawne suknie. Z kolei damy i rycerze dadzą lekcje dawnych tańców, a na dzieci czeka mnóstwo zabaw w historycznym stylu – będzie bezpiecznie zapewniają organizatorzy festiwalu.

Podczas trzydniowego wydarzenia zaplanowano też turniej o rękę księżniczki, pokazy alchemika, konkurs kulinarny, pokaz sokolniczy, czy słowiańską paradę z muzyką dawną.

A warto przypomnieć, że to wyjątkowe wydarzenie odbędzie się na terenie Zamku Czocha, położonym nad malowniczym Jeziorem Leśniańskim. Z ciekawostek - zabytek ma ponad czterdzieści tajnych przejść w szafach, podłogach i w ścianach, a podziemia skrywają salę tortur oraz potężny sejf, dawniej pełen skarbów. Późnym wieczorem na turystów czeka nocne zwiedzanie z pochodniami i rycerzami.

Szczegółowy program festiwalu Twierdza Rycerska:

10:30 Dworskie powitanie króla i królowej, błazenady w ognistej odsłonie.

11.00  Słowiańska parada z muzyką na żywo i błazeńskimi wygłupami. Opowieści o powstaniu Państwa Polskiego i pierwszych drużyn wojów. Dowiemy się, jak wyglądało uzbrojenie wojów i jak zdobywali swoje umiejętności. Dowiemy się też, na czym polegał krąg zdrady. Widzowie będą mieli okazję pokonać legendarną ścianę z tarcz.

11.30 Pokazy alchemika, część 1. Jak powstawało złoto i wiele innych ciekawostek związanych z chemią i magią.

12.00 Pokaz sokolniczy. Podczas pokazu zostaną przedstawione różne ptaki drapieżne zaczynając od słynnych sokołów kończąc na sowach – symbolu mądrości.

12.30 Konkurs Kulinarny z ognistą zawieruchą.

13.00 Szlachta od miecza do szabli. Podczas pokazu dowiemy się, jak powstała szabla polska i czym różnił się szlachcic od rycerza. Poznamy historie o  skrzydlatej husarii, która brała udział w bitwie pod Wiedniem. Wytoczymy z zamku wszelką broń czarnoprochową.

13.30 Muzyka dawna z błazeńskimi zabawami.

14.00 Konkurs dla publiczności.

14.30 Pokaz tańców dawnych z udziałem publiczności z muzyką na żywo w ognistej odsłonie

15.00 Turniej rycerski o rękę Księżniczki.

16.00 Bitwa wszech wieków. Dzieci zdobywają zamek. Bitwa  na "makarony". Zamku będą bronić wojowie, rycerze, szlachta. Kto wygra?

16.30 Walka na ,,śmierć i życie”, czyli panika na dworze króla i królowej.

17.00 Pokazy alchemika część 2. Czyli jak powstawało złoto i wiele innych ciekawostek związanych z chemią i magią.

17.30 Pokaz Rycerski. Ile ważyła zbroja? Czy w dzisiejszych czasach są dzieci, które mogą zostać giermkami? Na zamek Czocha przybyło pewnie wiele księżniczek, które poszukują księcia. Specjalnie dla nich rozegramy mini turniej rycerski o rękę księżniczki.

Ponadto:

Warsztaty artystyczne:

- bukiety z suszu,

- tworzenie średniowiecznych makram,

- sianie w donicy,

- tworzenie średniowiecznych pachnideł.

Średniowieczna fosa:

- Biesiada przy ognisku – struganie kija, kiełbasa i ziemniaki z ognia w towarzystwie śpiewu i śmiechu.

- Kocioł różności! Pyszna zupa z ognia, wspólne gotowanie.

- Młynopiekarnia – podpłomyki z powidłami.

- Wesoła karczma.

Zamek Czocha zaprasza na podróż do średniowiecza. W długi weekend odbędzie się Twierdza Rycerska