Zajęcia dla dzieci realizowane przy wsparciu UNICEF na Przedmieściu Oławskim

i

Autor: Centrum na Przedmieściu

Zajęcia dla dzieci realizowane przy wsparciu UNICEF na Przedmieściu Oławskim. Trwają jeszcze zapisy

2022-11-13 21:35

Warsztaty graficzne i fotograficzne, poznawanie kultur przez taniec, śpiew i teatr czy zajęcia podnoszące kompetencje społeczne – to tylko niektóre z propozycji przygotowanych dla dzieci z Polski i z Ukrainy. Do 15 grudnia zajęcia odbywają się w Centrum na Przedmieściu przy ulicy Prądzyńskiego 39A.

Międzykulturowe zajęcia integracyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży

Opowieści z miasta i z osiedli

Warsztaty tworzenia video-relacji, pamiętników przez dzieci i młodzież. Dzięki rozmowom i własnoręcznym nagraniom smartfonami powstaną mikro-dokumenty, w których młodzi ludzie pokażą, co jest dla nich ważne, jaki dla nich jest Wrocław oraz jak postrzegają i oceniają nowe sytuacje, w których się znaleźli.

Portrety miasta i osiedli

Warsztaty, podczas których uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi zasadami fotografii. Za pomocą aparatów w telefonach oraz tradycyjnych aparatów fotograficznych wykonają portrety miasta i miejsc, które uważają za ważne. Zorganizowany zostanie także otwarty konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat.

Wszystkie prace zostaną ocenione przez międzykulturową komisję, a na koniec pokazane na wystawie w Centrum na Przedmieściu.

Życzliwe widokówki

Warsztaty graficzne, podczas których dzieci i młodzież zapoznają się z różnymi metodami graficznymi. Podsumowaniem udziału w zajęciach będzie własnoręczne wykonanie “życzliwej widokówki”, którą podarują swoim bliskim i znajomym.

Międzykulturowe warsztaty teatralno-integracyjne dla dzieci i młodzieży

Warsztaty opierają się na wzajemnym poznawaniu kultur przy wykorzystaniu tańca, śpiewu oraz elementów teatru. Punktem wyjścia cyklu będą wspomnienia z czasów dzieciństwa, które pomogą w poszukiwaniu bezpiecznej przystani i punktów stycznych pomiędzy wielokulturowymi uczestnikami działań. Wspomnienia zostaną połączone w spójną całość, która zostanie artystycznie przetworzona i przedstawiona w finałowych pokazach na zakończenie cyklu.

Zajęcia z podnoszenia kompetencji społecznych dla dzieci i młodzieży

Warsztaty o migracji

Działania prowadzone są w duchu edukacji globalnej i międzykulturowej opartej na wymianie doświadczeń. Ich rezultatem będzie zrozumienie mechanizmów migracyjnych, a także zmniejszenie strachu i obaw przed migrantami/migrantkami oraz uchodźcami/uchodźczyniami.

Przeciwdziałanie mowie nienawiści i reagowania na przemoc zrodzoną z uprzedzeń

Warsztaty zakładają wzmocnienie empatii i wrażliwości na osoby z innych kultur oraz naukę podstaw tolerancyjnej komunikacji. Podczas zajęć uczestnicy opracują narzędzia, które zostaną z nimi na dłużej i będą przypominały o codziennych zasadach dialogu.

Zajęcia dla kadry pedagogicznej

Szkolenia dla kadr pedagogicznych z zakresu zapobiegania konfliktom i prowadzenia działań edukacyjno-międzykulturowych wśród dzieci i młodzieży we wrocławskich szkołach.

Szkolenia planowane są w formie zdalnej, każde z nich potrwa około 3 godzin i prowadzone będzie przez doświadczoną trenerkę.

Zajęcia sportowe realizowane przez Fundację ART JTM

Każda grupa (od 15 do 20 osób) będzie mogła wybrać, która dyscyplina sportowa jest dla niej najciekawsza. Propozycje organizatorów to: zumba, taniec klasyczny, joga, piłka nożna, koszykówka, kręgle, pływanie, kolarstwo i łyżwiarstwo.

Dodatkowo odbędą się także zajęcia: „Jak zdrowo się odżywiać?” (spotkanie z dietetykiem/dietetyczką), „Jak grać, to fair play!” (spotkanie z wrocławskim sportowcem/sportsmenką), „Równość w codzienności” (spotkanie z pedagogiem/pedagożką).

Wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów

Organizatorzy zapewniają wsparcie psychologiczne i psychospołeczne dla dzieci i młodzieży, aby pomóc im w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych oraz z ich konsekwencjami.

Konsultacje psychologiczne odbywają się będą w Centrum na Przedmieściu, w ramach dyżurów psychologa. Dostępne są w językach polskim, ukraińskim i rosyjskim. Zapisy pod numerem telefonu 699 858 391, albo osobiście w recepcji Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego 39A).

Kurs języka polskiego dla zagranicznych uczniów klas IV-VIII

Zajęcia odbywają się w Centrum na Przedmieściu, zapisy pod numerem telefonu: 699 858 391.

Terminy:

wtorki (15.11 | 22.11 | 29.11 | 6.12 | 13.12.2022 )czwartki (17.11 | 24.11 | 1.12 | 8.12 | 15.12.2022)Grupa I – godziny 15:00 - 15:45, grupa II – godziny 16:00 - 16:45.

Zadania realizowane są w ramach Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Prof. Sadura: "Z badań jasno wynika, że gotowość do wspierania uchodźców systematycznie spada" [Raport Walczaka]