Zima w górach

Zagrożenie lawinowe w Karkonoszach. Część popularnych szlaków zamknięta

2023-11-30 9:13

W Karkonoszach został wprowadzony pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W ostatnich dniach w górach spadło bardzo dużo śniegu, a pokrywa śnieżna w niektórych miejscach ma ponad 90 cm. Karkonoski Park Narodowy zdecydował o zamknięciu szlaków letnich. Tymczasem meteorolodzy już od piątku zapowiadają kolejne intensywne opady śniegu.

- Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym, w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych – czytamy w komunikacie dotyczącym ogłoszenia pierwszego stopnia zagrożenia lawinowego w Karkonoszach. Informacje zamieścił GOPR Karkonosze.

Trudne warunki w Karkonoszach. Zamknięte szlaki, śnieżyce i duży mróz

Karkonoski Park Narodowy poinformował o zamknięciu kolejnych szlaków turystycznych w Karkonoszach. Oprócz szlaku czerwonego przez Kocioł pod Śnieżką (Kocioł Łomniczki) oraz żółtego szlaku przez Biały Jar zamknięte zostały:

  • szlak niebieski Droga Jubileuszowa od Zakosów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym ze Śnieżki, na Zakosach obowiązuje ruch w dwóch kierunkach;
  • szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia, obejście zimowe szlaku prowadzi drogą od Domku Myśliwskiego do schroniska Strzecha Akademicka;
  • szlak zielony ścieżka nad reglami od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, obejście zimowe prowadzi szlakiem niebieskim, wzdłuż tyczek do Czeskiej Budki - skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
  • szlak żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów, do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
  • szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy (skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym), obejście jest poprowadzone drogą zimową, wzdłuż tyczek, szlakiem czarnym do schroniska na Szrenicy i dalej wzdłuż tyczek do szlaku czerwonego.

Jednocześnie pracownicy parku apelują do turystów o zwracanie uwagi na zimowe oznaczenia na szlakach.

- Miejsca niebezpieczne, zagrożone lawinami i ich obejścia są oznaczone na mapach, na naszej interaktywnej mapie kpnmab.pl/ostrzezenia przypominają.

Goprowcy tłumaczą, że zagrożenie lawinowe dotyczy głownie miejsc na stromych stokach, wiatr w ostatnim czasie nawiał tam więcej śniegu.

W górnych partiach Karkonoszy leży około 50-90 cm śniegu. Opad śniegu powoduje wzrost zagrożenia lawinowego szczególnie w miejscach, gdzie śniegu dosypało jeszcze więcej – informuje GOPR Karkonosze. Na samej Śnieżce jest obecnie ponad 60 cm śniegu. Temperatury powietrza w szczytowych partiach Karkonoszy spadają do -8 C.

- Wiatr z kierunków południowych w ciągu dnia do 20 km/h. Utrzymujący się wiatr przy niskich temperaturach może doprowadzić do wzrostu zagrożenia lawinowego. Szlaki turystyczne są miejscami trudne i nie przetarte - występują zaspy. Utrudnienia są na wielu szlakach turystycznych - czytamy w najnowszym komunikacie.

Pracownicy parku przekazali również, że nad kotłami polodowcowymi zdemontowano już barierki, które są nad krawędzią kotłów.

- Szlak zimowy jest jeszcze niedostępny, śniegu jest ciągle zbyt mało, więc prosimy o ostrożność – apeluje KPN.

IMGW ostrzega przed śnieżycami. W prognozie zagrożeń meteo pojawiła się informacja o możliwych intensywnych opadach śniegu w górach od piątku do soboty (1-2 grudnia).

Sezon narciarski w górach na Dolnym Śląsku. Kiedy będzie można szusować po nartostradach?