Kolejowe zakamarki Wrocławia - pociągi retro

i

Autor: kskwroclaw.pl Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu znów zaprasza na przejazdy pociągiem retro po wrocławskim węźle kolejowym. To świetna opcja na spędzenie ciekawie czasu. Pociągi poprowadzi lokomotywa spalinowa SM30-662 z 1964 roku, z wagonami osobowymi serii Bi z lat 1928 - 1930. Gdzie? Wrocław Główny, dworzec Termin: 28 kwietnia, planowanych jest 5 przejazdów Szczegóły na stronie kskwroclaw.pl

Kolejkowe Zakamarki Wrocławia

Zabytkowym pociągiem po zakamarkach Wrocławia. Klub Sympatyków Kolei zaprasza na wyjątkowe wydarzenie

2024-04-24 19:04

Klub Sympatyków Kolei zaprasza na kolejne wyjątkowe wydarzenie. Tym razem chodzi o Kolejkowe Zakamarki Wrocławia. Podróż zabytkowym pociągiem i możliwość zwiedzenia stolicy Dolnego Śląska z innej perspektywy to doskonały pomysł na nadchodzący weekend. Sprawdź, ile kosztują bilety.

Kolejkowe Zakamarki Wrocławia. Klub Sympatyków Kolei zaprasza na wyjątkowe wydarzenie

Już w niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach "Kolejkowych Zakamarków Wrocławia", które tym nazwano "Wiosenne Zakamarki". Historyczny skład pociągu z kolekcji klubu jeździ nie tylko po odcinkach linii kolejowych uczęszczanych przez rozkładowe pociągi osobowe - największą atrakcją w przejazdach są łącznice towarowe, Towarowa Obwodnica Wrocławia i inne odcinki torów, po których na co dzień poruszają się wyłącznie pociągi towarowe. Co więcej, trasy zostały ułożone tak, aby móc zobaczyć Wrocław z różnych stron. Wszyscy uczestnicy mają okazję zwiedzić miasto z innej perspektywy. Żaden inny pociąg nie kursuje w ten sposób, a w trakcie podróży i na postojach do dyspozycji podróżujących dostępny jest przewodnik. Po jakich trasach będą kursować pociągi?

Pociąg “Zakamarki Zachodnie”

To okazja dla pasażerów zwiedzenia zachodnich rejonów miasta. Uczestnicy poznają historię miejsc, gdzie dziś znajduje się Osiedle Kosmonautów, Nowy Dwór czy Kuźniki, gdzie istniała niegdyś fabryka parowozów. Z tymi miejscami wiążą się nie tylko ciekawostki związane z okresem przed drugą wojną, ale również historie współczesne. Ponadto pociąg przejedzie przez stację towarową Wrocław Gądów. Dłuższy postój będzie miał miejsce na stacji Wrocław Pracze, gdzie znajduje się więcej zieleni a jednocześnie zabytkowy budynek dworca. Jest to najniżej położone osiedle we Wrocławiu. W pobliżu linii kolejowej jest las sosnowo - brzozowy. 

Cena biletu: Bilet ulgowy 29 PLN / Bilet normalny 39 PLN

Pociąg “Zakamarki Południowe”

To gratka dla tych, którzy chcą przejechać przez najwyższy punkt kolejowy we Wrocławiu. Znajduje się on nad ulicą Grabiszyńską, koło Centrum Historii Zajezdnia. To miejsce gdzie na co dzień poruszają się wyłącznie pociągi towarowe, jest to część Towarowej Obwodnicy Wrocławia. Można stąd podziwiać nieco bardziej dzikie tereny w rejonie wrocławskiego węzła kolejowego i przestrzenie miasta w kierunku południowym. Ale to nie wszystko. Przejazd trasą “Zakamarków Południowych” to również okazja do podziwiania “zielonych ogrodów Wrocławia”. Skład przejedzie trasą koło Wzgórza Gajowickiego, Parku Południowego i fragmentu Parku Grabiszyńskiego, który jest najdłuższym parkiem we Wrocławiu. 

Cena biletu: Bilet ulgowy 39 PLN / Bilet normalny 49 PLN

Pociąg “Zakamarki Południowo - Wschodnie”

To kolejna trasa, którą warto się wybrać na zwiedzanie wrocławskich zakamarków w porze wiosennej. Historyczny skład uda się pod Wrocław. Najpierw pociąg pojedzie do Siechnic. W tym zdawałoby się niepozornym miejscu, istnieje wątek historyczny związany z jedną organizacją opozycyjną z lat 80. Trasa prowadzi również przez stację Wrocław Brochów, jej towarową część. Miłośnicy kolei mogą tu spotkać wagony i lokomotywy, które trudniej zobaczyć w innych częściach wrocławskiego węzła kolejowego. Wrocław Brochów to druga największa stacja rozrządowa w Polsce - po Tarnowskich Górach. Pociąg pojedzie również w kierunku bardziej zielonych peryferiów, do stacji Smardzów Wrocławski.

Cena biletu: Bilet ulgowy 35 PLN / Bilet normalny 45 PLN

Pociąg “Zakamarki Towarowej Obwodnicy Wrocławia”

To trasa, której szczególnie reklamować nie trzeba. Pociąg przejedzie do stacji Wrocław Nadodrze jadąc w rejonie ul. Długiej, gdzie znajdują się ogródki działkowe, nieco jeszcze dzikie tereny nad Odrą i zabytkowa zabudowa portu. Tu poznamy kilka historii związanych z okolicą z ust przewodnika. W odwrotnym kierunku skład pojedzie potem po towarowej obwodnicy, uczęszczanej jedynie przez pociągi towarowe. Uczestnicy przejadą wzdłuż “zielonych ogrodów Wrocławia”, koło Wzgórza Gajowickiego, ul. Hallera, Górki Skarbowców, Parku Grabiszyńskiego, Parku Południowego czy Wzgórza Gajowego. Skład przejedzie także przez stację Wrocław Brochów i dalej do Siechnic.

Cena biletu: Bilet ulgowy 38 PLN / Bilet normalny 48 PLN

Pociąg “Zakamarki Północno - Zachodnie”

Ostatni z kursów tego dnia. To ciekawa trasa, prowadząca w dwóch różnych kierunkach Wrocławia. W jedną stronę historyczny skład pojedzie do stacji Wrocław Kuźniki. Tu podróżni znów poznają historię okolicznych miejsc, gdzie znajdują się dzisiaj osiedla bloków mieszkalnych. Będą to zarówno historie z czasów niemieckich jak i te późniejsze. Następnie pociąg przejedzie przez towarową stacje Wrocław Gądów, aby udać się w kierunku Poznania do stacji Osobowice. Wbrew pozorom znajduje się ona już w mało zurbanizowanym obszarze Wrocławia, skąd rozpościera się widok w kierunku Rędzina, na lasy, czy obszar dawnych pól irygacyjnych.

Cena biletu: Bilet ulgowy 33 PLN / Bilet normalny 43 PLN

Zabytkowym pociągiem w Góry Sowie. Zobacz przepiękne zdjęcia

Musimy mieć broń jądrową