Dolny Śląsk

Zabytkowy dworzec w Lubawce wystawiony na sprzedaż. Teraz popada w ruinę

2025-04-18 12:03

Historyczny dworzec kolejowy w Lubawce na Dolnym Śląsku będzie miał nowego właściciela. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprasza do składania ofert na zakup tego unikatowego obiektu, który może stać się perłą turystyczną regionu.

Wybudowany w 1869 roku, dworzec kolejowy w Lubawce był dawniej ważnym punktem na mapie Śląskiej Kolei Górskiej. Jego monumentalna architektura przypomina o czasach, gdy pełnił funkcję stacji granicznej między Prusami a Austro-Węgrami. W budynku mieściły się urzędy celne, biura, magazyny i pomieszczenia dla obsługi kolei. Obecnie, obiekt stoi opustoszały w samym środku miasta i straszy swoim wyglądem. Dawnym dworcem zainteresowali się fani urbexu, o których pisaliśmy w 2023 roku.

Dawny dworzec w Lubawce zyska drugie życie

Dzięki inicjatywie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dworzec ma szansę na nowe życie. Konserwator, egzekwując należności na rzecz Skarbu Państwa, dąży do zmiany właściciela obiektu, tak jak to miało miejsce w przypadku zamku w Ratnie Dolnym i pałacu w Bełczu Wielkim, które obecnie przechodzą proces rewitalizacji.

- Zapraszamy do składania ofert na zakup zabytku - budynku dawnego dworca kolejowego w Lubawce, w toku postępowania prowadzonego przez tymczasowego nadzorcę sądowego

- czytamy w komunikacie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W opublikowanym zaproszeniu czytamy m.in. że oferta powinna zawierać proponowaną cenę netto – zaznaczono, że nie będą rozpatrywane oferty niższe niż milion złotych. Jeśli złożone zostaną co najmniej dwie oferty przeprowadzona zostanie aukcja.

Dworzec w Lubawce zamienią na hotel?

Dworzec w Lubawce jest położony w bardzo dobrej lokalizacji, blisko przyszłych inwestycji.

- Obiekt ma duży potencjał turystyczny. Ze względu na usytuowanie w przygranicznej Lubawce, przy której przebiega droga ekspresowa S3, która łączyć się będzie z będącą w realizacji czeską autostradą D11, przy głównym ciągu komunikacyjnym Lubawki, poprzedzony dużym dziedzińcem

- informuje konserwator zabytków.

Nieruchomość ma też dużą powierzchnię użytkową (12366 m2). Zdaniem konserwatora może pełnić funkcję hotelową, usługową, handlową, czy wystawienniczą

Kiedyś był drugim największym dworcem na Dolnym Śląsku

Warto przypomnieć, że w czasach świetności dworzec w Lubawce był drugim co do wielkości dworcem kolejowym na Dolnym Śląsku, zaraz po dworcu we Wrocławiu. Wewnątrz znajdowała się duża sala restauracyjna, dwie ogrzewane poczekalnie i kasy biletowe. Oprócz toru głównego i 4 dodatkowych, w skład układu torowego wchodziło jeszcze 14 torów bocznych. Budynek ulegał też pożarom, w 1892 oraz w latach 90-tych i od tego momentu stoi pusty. W 2008 roku prywatny inwestor chciał tu stworzyć luksusowy hotel, ale nie wyszło. Czy tym razem się uda?

Zabytkowy dworzec w Lubawce wystawiony na sprzedaż. Teraz popada w ruinę