Podróże

Z Wrocławia na weekend. Zamek Grodno i ogromna zapora wodna w Zagórzu Śląskim

2023-09-14 14:56

U stóp Gór Sowich znajduje się prawdziwy skarb Dolnego Śląska. Zamek Grodno i zapora wodna w Zagórzu Śląskim to absolutne perełki, które trzeba zobaczyć odwiedzając rejon doliny rzeki Bystrzycy. To bardzo dobre miejsce na rodzinny wypad poza miasto. Jaką trasą przejść i jak tam dotrzeć?

Zamek nad rzeką Bystrzycą to główny cel naszej weekendowej wyprawy. Zanim jednak tam dotrzemy warto zaplanować trasę wędrówki, a ta zdecydowanie jest wyjątkowo atrakcyjna, szczególnie jeśli zaczniemy nasz spacer od miejscowości Lubachów, położonej niespełna 5 kilometrów od Zagórza Śląskiego. Dojedziemy tam zarówno samochodem, jak i bezpośrednim pociągiem Kolei Dolnośląskich w około godzinę (KD uruchomiło bezpośrednie połączenia weekendowe do Kudowy-Zdroju przez m.in. Lubachów, Zagórze Śląskie i Jedlinę-Zdrój).

Z Lubachowa do Zagórza Śląskiego wzdłuż Doliny Bystrzycy

Ze stacji w Lubachowie kierujemy się od razu na zielony szlak w kierunku Zapory Wodnej na Bystrzycy. Dojdziemy tam w około 40 minut po drodze mijając Elektrownię Wodną Lubachów. W rejonie tablicy „Lubachów kiedyś i dziś” obok mostu nad Bystrzycą zaczynamy wchodzić na wzniesienie i po parunastu minutach jesteśmy już na najlepszym punkcie widokowym na zaporę. Wstęp na kamienną zaporę jest darmowy.

Obiekt ma długość 230 metrów i jest wysoki na 44 metry. Budowla powstała na początku XX wieku imponuje swoimi rozmiarami i jest jedną z największych tego typu konstrukcji w Polsce (największą zaporą wodną w kraju jest ta znajdująca się w Solinie na Podkarpaciu).

Zapierające dech w piersiach widoki na jezioro Bystrzyckie

Widoki z samej zapory na jezioro Bystrzyckie są rewelacyjne! Góry wpadające do wody i w oddali pływające kajaki i pontony. Tu znajdziecie czas na zrobienie widowiskowych zdjęć. W tym punkcie także kończy się zielony szlak, a zaczyna żółty po prowadzonym leśną ścieżką na zboczem góry. Obejdziemy część malowniczo położonego jeziora. Po drodze czeka nas punkt widokowy na jezioro Bystrzyckie. Na trasie natkniemy się na tajemnicze betonowe pozostałości dawnej linii energetycznej. Do kładki wiszącej nad jeziorem dojdziemy po około 50 minutach spaceru. Tutaj warto zatrzymać się i podziwiać piękną naturę. Z kładki zobaczycie również górujący nad okolicą Zamek Grodno. Tuż obok jest też Plaża „Zagórze Śląskie”, punkty gastronomiczne i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Warto sobie zrobić przerwę na posiłek. Dalej żółty szlak zaprowadzi nas do głównego punktu wycieczki, czyli Zamku Grodno. Dojdziecie tam po około 30 minutach.

Perła Doliny Bystrzycy – Zamek Grodno

Średniowieczny Zamek Grodno góruje w gminie Walim nad malowniczą Doliną Bystrzycy. Od XIV wieku znajduje się na stromej Górze Choina i wzniesiony został jako zamek obronny. Inicjatorem budowy murowanego zamku był książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. Dawniej w tym zamku mieszkali rycerze-rozbójnicy, którzy trudnili się w okolicy grabieżą.

Zamek można zwiedzać samodzielnie bądź też z przewodnikiem. Są też dostępne audioprzewodniki, które pomogą lepiej poznać historię zabytku. Trasa zwiedzania obejmuje m.in. budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, salę tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, salę myśliwską, czy sale książęce. Z wieży zamkowej możemy zobaczyć całą okolicę, w rzekę Bystrzycę, która zamienia się wyżej w jezioro Bystrzyckie. Zobaczymy też dwa oddzielone od siebie pasma górskie - po stronie zamku Góry Wałbrzyskie, a po drugiej stronie rzeki Góry Sowie.

Po zwiedzaniu możemy odwiedzić pobliską karczmę, albo wracać tą są trasą do Lubachowa, a następnie do Wrocławia. Możemy również zejść z góry do Zagórza Śląskiego i wrócić koleją do stolicy Dolnego Śląska.

Cała trasa nie jest wymagająca. Podejścia nie są tak strome, a wycieczka zajmuje kilka godzin.

Z Wrocławia na weekend. Zamek Grodno i ogromna zapora wodna w Zagórzu Śląskim