Stawy Milickie to jeden z największych rezerwatów w Polsce. Ten unikatowy obszar jest ostoją najcenniejszych ptaków w Polsce. Znajdziemy tu lasy, pola, łąki i oczywiście stawy rybne. W dorzeczu Baryczy znajdują się tereny lęgowe wielu gatunków ptaków, jak np. żurawia, łabędzia niemego, gęsi gęgawy, czy bielika. Łącznie można tu spotkać nawet 300 gatunków ptaków, z czego ok. 180 zakłada w Dolinie Baryczy gniazda. Ciekawostką jest fakt, że pierwsze stawy rybne założone zostały już w XIII wieku przez cystersów. To właśnie tu jest jedna z największych hodowli karpia w Polsce.
Unikatowe owady, dzikie ptactwo i zabytki
Miejscem, z którego możemy eksplorować piękny krajobraz Stawów Milickich jest Milicz, do którego w łatwy sposób można dojechać z Wrocławia. Dojazd koleją zajmie nam ok. 90 minut, a autem około 50 minut. Jeśli wybierzemy się pociągiem, to wychodząc z dworca kolejowego w Miliczu pójdziemy uroczą ścieżką, którą dotrzemy do Rudy Milickiej. Tam rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna: Sławoszowice - Ruda Milicka – Godnowa. Droga prowadzi przez lasy oraz rezerwat „Stawy Milickie”, a jej całkowita długość to 8,5 km.
Gdy po około 45 minutach dotrzemy do Rudy Milickiej czekają nas pierwsze atrakcje - to m.in. punkt widokowy na staw Słupicki Dolny, zabytkowa gajówka, czy jaz na rzece Prądni.
Kolejnym punktem na trasie jest wieś Stawsko, za którą naszym oczom pokaże się malowniczo położona grobla. Obiekt rozdziela dwa największe stawy, które są pełne dzikiego ptactwa. Warto przejść przez nią dla tych wyjątkowych widoków na oba stawy.
Gdy zejdziemy z grobli idziemy zwiedzać kolejne przyrodniczo atrakcyjne miejsca. Koniec trasy znajduje się we wsi Godnowa leżącej przy drodze Milicz-Sulmierzyce. Z tego miejsca można wrócić drogą do Milicza lub wybrać inną ścieżkę powrotną pomiędzy stawami. Dla tych, którzy uwielbiają się zaszyć na dłużej w przyrodzie dobrą opcją będzie trasa wzdłuż zielonego szlaku turystycznego do Cieszkowa.
Stawy Milickie to nadal niedoceniana atrakcja Dolnego Śląska. Poza stawami, których tu całe mnóstwo zobaczymy bujną roślinność, lasy, pola i bardzo rzadko spotykane owady – pachnica dębowa, czy kozioroga dębosza.
Przez centrum kompleksu stawów wiedzie ścieżka przyrodnicza, która dostępna jest dla każdego. Korzystają z niej zarówno piesi, jak i rowerzyści. Największym i zarazem najciekawszym obszarem stawowym w Dolinie Baryczy jest Kompleks Stawno. Tu tutaj są najstarsze spośród istniejących obecnie akwenów. Niektóre zbiorniki powstały najpewniej w XVI wieku i są niemal nienaruszone od wieków. Na zwiedzanie stawów warto poświęcić przynajmniej trzy godziny.