Podróże

Z Wrocławia na weekend. Magiczne Bardo nad Nysą Kłodzką

2023-09-08 10:46

70 kilometrów od Wrocławia znajduje się jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska. Bardo to urokliwie położona miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej, która ma wiele do zaoferowania. Jest tu mnóstwo zabytków i miejsc na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Dlaczego Bardo nazywane jest miastem cudów?

Bardo to niewielka miejscowość położona w powiecie ząbkowickim przyciąga turystów i pielgrzymów z całej Polski. Nie bez powodu nazywana jest miastem cudów i coś w tym na pewno jest. Gdy przyjedziemy do Barda z pewnością poddamy się urokowi miasta, zachwyci nas malowniczy górski krajobraz, piękne widoki oraz rozbudowana siatka tras pieszych i rowerowych.

Ta niezwykła lokalizacja Barda sprawia, że zyskało ono tytuł „Złote Wrota do Kotliny Kłodzkiej”. Jeśli przyjedziemy do miasta pociągiem warto od razu udać się w kierunku bardzkiej starówki przez kamienny most. Jeszcze w średniowieczu w tym samym miejscu stał drewniany most, w 1945 roku wysadzili go wycofujący się z tego terenu Niemcy. Nowa przeprawa powstała w 1950 roku. Most zdobią figury św. Jana Nepomucena oraz Chrystusa Ukrzyżowanego.

Ulicą Główną dojdziemy do bardzkiej perełki, czyli barokowego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który góruje nad miastem. Kościół ma bogato zdobione wnętrze wraz ze słynną figurką Matki Boskiej z dzieciątkiem, zwaną też Matką Boską Bardzką. Rzeźba najprawdopodobniej powstała w 1011 roku. Z kolei pod ołtarzem zobaczymy ruchomą szopkę, która przyciąga bogactwem kolorów.

Po zwiedzaniu kościoła koniecznie trzeba się udać na Wzgórze Różańcowe. To wzniesienie, na którym jest aleja z lipami i klonami znajduje się na północ od centrum Barda. Wzdłuż trasy zobaczymy kaplice odnoszące się do poszczególnych tajemnic różańcowych. Budowle robią niesamowite wrażenie. Zaprojektowano je w różnym stylu architektonicznym, przez co możemy tu podziwiać np. średniowieczny zamek kamienny, czy mauretańską twierdzę. Cała trasa ma około 2 km i jest łagodna.

Obryw skalny i zachwycająca panorama Barda

Bardo to także malownicze pagórki i tajemnicze zakątki, do których wiodą różne szlaki. I właśnie zielonym szlakiem warto pójść w kierunku punktu widokowego z białym krzyżem. Znajduje się on na wysokości ok. 390 m.n.p.m. Krzyż umieszczony na górze upamiętnia wielkie wydarzenie z historii miasta. 24 sierpnia 1598 roku po długich opadach deszczu część zbocza Bardziej Góry osunęła się w przepaść. Miastu groziło zalanie, bo część skały spadła do koryta Nysy Kłodzkiej.

Do punktu widokowego dojdziemy Drogą Krzyżową, na której rozmieszczono prostokątne słupy, z obrazami przedstawiającymi sceny z Golgoty. Pomiędzy poszczególnymi stacjami znajduje się siedem murowanych kapliczek nawiązujących do siedmiu boleści Matki Bożej. Obecnie z tarasu widokowego umieszczonego na urwisku można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Barda.

Bardzki Obryw jest największym tego typu osuwiskiem w Sudetach. Z tarasu widokowego możemy zobaczyć nie tylko samo Bardo, ale i Przełom Bardzki oraz część Grzbietu Zachodniego Gór Bardzkich.

Spływ Przełomem Bardzkim to niezapomniana atrakcja

Pomiędzy Ławicą a Bardem jest najbardziej malowniczy odcinek rzeki Nysa Kłodzka. Warto skorzystać z ofert lokalnych firm i udać się na spływ pontonowy lub kajakowy Przełomem Bardzkim. Są tam zakola, jakich niewiele w Polsce i są podobne do tych na Dunajcu. Będąc na takim spływie mamy okazję podziwiać nie tylko widoki, ale i zwierzęta, jak np. czaplę siwą.

Jak dojechać do Barda?

Do Barda dojedziemy z powodzeniem pociągiem z Wrocławia. Wysiadamy na stacji Bardo Śląskie i kierujemy się od razu na spacer po starówce. Do miasta cudów można dojechać autem drogą krajową nr 8 Wrocław-Kudowa Zdrój. Kursują też autobusy z Wrocławia.

Z Wrocławia na weekend. Magiczne Bardo nad Nysą Kłodzką