Trwa remont Wzgórza Partyzantów

i

Autor: Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu

Wzgórze Partyzantów coraz piękniejsze! Sprawdziliśmy, jak przebiega remont [ZDJĘCIA]

2022-09-15 17:36

Na Wzgórzu Partyzantów trwają prace remontowe, pod okiem konserwatora zabytków. To historyczne miejsce, po latach niebytu ma ponownie cieszyć oko mieszkańców i turystów. Bastion Sakwowy, jak inaczej nazywane jest to miejsce, poddany został procesowi rewaloryzacji. Sprawdziliśmy, jak przebiegają prace.

Wykonawcą prac jest wrocławska firma Castellum, która specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Zajmowała się nie tak dawno remontem Panoramy Racławickiej, a wcześniej m.in. pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem, czy w kaplicy Hochberga.

Remont Wzgórza Partyzantów został podzielony na trzy główne etapy:

  • rewaloryzację Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 metrów kwadratowych. W tym zadaniu przewidziane jest m.in. renowacja elewacji, odrestaurowanie sali kolumnowej o pow. 200 m kw., pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni,
  • rewaloryzację kolumnady o powierzchni zabudowy 375 m kw. Prace będą toczyć się zarówno w części podziemnej (kawiarnia, bufet, sanitariaty), jak i w części naziemnej (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowych oświetleń z balustradami i tarasu z kolumnadą),
  • rewaloryzację placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu (odrestaurowane zostaną schody z balustradami, wykonana zostanie nowa niecka fontanny i nawierzchnia placu). Co ważne, wprowadzona zostanie także zieleń ozdobna. Ponadto, nie zabraknie oświetlenia placu, ławek i koszy na śmieci, a w ostatnim etapie odrestaurowana zostanie alejka spacerowa od ul. Piotra Skargi, która zostanie m.in. oświetlona.

Obecnie realizowane są zaawansowane prace rozbiórkowe, które są wstępem do odbudowy podupadłego technicznie obiektu. Obejmują one Pawilon Perystylowy i kolumnadę.

- W Pawilonie Perystylowym rozebraliśmy cały dach, strop oraz kolumny i jeszcze we wrześniu powinniśmy rozpocząc prace, związane z odtwarzaniem. W kolumnadzie odbywa się aktualnie skuwanie tynków, a na dachu prowadzone jest zbrojenie - mówi Krzysztof Świerszcz z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na tym etapie prac nie zostanie podjęta odbudowa ponad 30 metrowej glorietty, bo jak podkreślają urzędnicy - element ten znacznie zwiększyłby koszty inwestycji.

Prace mają zostać zakończone w połowie przyszłego roku. Łączny koszt inwestycji to blisko 27 mln zł.

Jak naprawdę funkcjonują samorządy? Andrzej Andrysiak ujawnia [RAPORT WALCZAKA]