Tajemniczy artysta sztuki ulicznej. Co wiemy o Banksym?
Banksy to znany na całym świecie artysta street art, który wciąż pozostaje anonimowy i otoczony tajemnicą. Jego prace pojawiają się w różnych miejscach na świecie i za każdym razem wywołują sensację. Tym razem to mieszkańcy Wrocławia będą mogli podziwiać twórczość artysty graffiti. Od 15 marca w Instytucie Automatyki Serwisów Energetycznych przy ul. Wystawowej będzie można obejrzeć ponad 150 inspirujących motywów street art – w tym m.in. graffiti, fotografii, rzeźb, instalacji wideo oraz wydruków na płótnie, czy aluminium.
- Dążyliśmy do zebrania najbardziej wybitnych i efektownych motywów w jednym miejscu, tworząc swobodną atmosferę poza konwencjonalnym muzealnym środowiskiem, ale jednocześnie dbając o zachowanie najwyższych standardów jakości – podkreśla producent Oliver Forster z COFO Exhibitions.
Kuratorką wydarzenia we Wrocławiu jest Virginia Jean. Urodzona w Anglii projektantka od zawsze fascynowała się twórczością tajemniczego artysty.
- Dzieła Banksy'ego dotykają istotnych prawd i problemów współczesnego świata, które często preferujemy ignorować. Twórczość Banksy'ego dociera do każdego człowieka, bez względu na to, czy zdecydujemy się na jej akceptację, czy nie. Prezentowanie prac Banksy'ego, ich promocja i celebracja, ma kluczowe znaczenie. Banksy poprzez swoją sztuką pisze historię-historię, która dla nas w tej chwili jest rzeczywistością – zaznacza kuratorka wystawy.
Jak piszą organizatorzy wystawy we Wrocławiu, Banksy to Brytyjczyk w przedziale wiekowym 45-50 lat. Dzieła Banksy’ego nierzadko nawiązują do aktualnej sytuacji na świecie. W 2022 roku artysta stworzył serię antywojennych murali w Ukrainie. Jedno z dzieł ukazuje małego judokę, który rzutem powala mężczyznę (najpewniej Władimira Putina).
- Szczególnie popularne stały się ostatnie prace, takie jak Game Changer, obraz dedykowany personelowi szpitala w Southampton,czy partyzancka akcja z wykorzystaniem słynnych szczurów w londyńskim metrze – piszą organizatorzy wystawy.
Rekordowe aukcje. Dzieła sprzedawane za miliony
Dzieła brytyjskiego artysty cieszą się niezwykłą popularnością także na prestiżowych aukcjach. Do historii przeszła ikoniczna praca pt. „Dziewczynka z balonikiem” (ang. Girl with Balloon) w wersji pociętej przez niszczarkę została sprzedana za 18,5 miliona funtów w 2021 roku.
Niesłychany rekord osiągnął także obraz „Game Changer”, który Banksy potajemnie powiesił na korytarzu szpitala w Southampton w maju 2020 roku i zadedykował personelowi szpitala słowami: Dziękuję za wszystko, co Państwo robią. Dzieło zostało sprzedane za cenę prawie 17 milionów funtów.
Banksy we Wrocławiu. Ile kosztują bilety?
Wystawa "The Mystery of Banksy – A Genius Mind" we Wrocławiu potrwa od 15 marca do 7 lipca 2024 roku. Będzie dostępna od poniedziałku do niedzieli przy ul. Wystawowej w Instytutcie Automatyki Serwisów Energetycznych (obok Hali Stulecia). Bilety normalne w cenie od 65 do 75 złotych można kupić na www.mystery-banksy.pl