Udawała, że ma guza mózgu. Wyłudziła prawie 80 tys. złotych

i

Autor: Dolnośląska Policja

Niewiarygodne!

Wyłudziła prawie 80 tys. złotych udając, że ma guza mózgu. Oszukała setki Polaków

2023-10-30 12:06

Jak wiadomo, guz mózgu to poważna choroba, z którą często trzeba toczyć walkę na śmierć i życie. Zapewne nie wiedziała o tym mieszkanka powiatu strzelińskiego. 35-latka zdecydowała się udawać, że ma guza mózgu tylko po, to aby wyłudzić pieniądze. Kłamstwo wyszło na jaw, a całą sprawą zajmuje się prokuratura.

Pomagam.pl to strona internetowa, na której możemy tworzyć zbiórki pieniędzy na ważne cele. Nie wszyscy jednak uczciwie podchodzą do tego i próbują jedynie wyłudzić pieniądze. Na początku października 2023 r. mieszkanka powiatu strzelińskiego zorganizowała zbiórkę na leczenie guza mózgu. Jak się później okazało, było to oszustwo. 

Guz mózgu to poważna choroba. Często diagnoza jest traumatycznym doświadczeniem, a kluczowa w leczeniu może okazać się pomoc ludzi o dobrych sercach, którzy z chęcią wpłacają pieniądze na leczenie. Zdarzają się jednak przypadki, że ktoś nadużywa zaufania darczyńców i potrafi wymyślić chorobę tylko z chęci zysku. Jedną z takich osób jest 35-letnia mieszkanka powiatu strzelińskiego.

Oszukała setki Polaków, że ma guza mózgu. Wyłudziła prawie 80 tys. złotych 

25 października funkcjonariusze z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie dostali informację, że prawdopodobnie mieszkanka powiatu strzelińskiego posługuje się podrobionym dokumentem. Kobieta miała również zmagać się z guzem mózgu, a na portalu pomagam.pl założyła zbiórkę na leczenie. 35-latka jednak regularnie wypłacała zebrane pieniądze. 

Policjanci podjęli czynności i jeszcze tego samego dnia doszło do zatrzymania kobiety. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że mieszkanka powiatu strzelińskiego podrobiła dokumentację medyczną, czym wprowadziła w błąd o stanie swojego zdrowia. W wyniku tego kolejne osoby chciały jej pomóc i wpłacały znaczne kwoty pieniędzy na internetową zrzutkę. 

Jak się okazało, nie było to jedyne źródło, z jakiego kobieta czerpała korzyści finansowe. Firmy oraz instytucje dawały jej pieniądze bezpośrednio lub korespondencyjnie, a 35-latka za pomocą portalu społecznościowego wprowadzała w błąd kolejne osoby. We wpisach informowała o swoich zmaganiach z chorobą, a żeby dodać im realizmu dodawała również zdjęcia, w których wykorzystywała sztuczną krew. 

Co więcej, aby uwiarygodnić, że dokumenty są autentyczne, kobieta wyrobiła pieczątki na fikcyjne dane lekarzy, którzy rzekomo mieli ją leczyć. 

Funkcjonariusze przeanalizowali materiał dowodowy. Wynika z niego, że poszkodowanych tą dość krótką działalnością oszustki jest znacznie więcej niż zakładano. Do chwili przedstawienia zarzutów statusem pokrzywdzonego objęto ponad 500 osób. Ustalono również, że w przeszłości kobieta wchodziła już w konflikt z prawem, a jej działalność przestępcza wykonywana była w obszarze oszustw. 

Teraz 35-letniej mieszkance powiatu strzelińskiego grozić może kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.