Przy ul. Szewskej 3 znajdował się budynek Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Wrobis. Ze względu na to, że był wpisany do ewidencji zabytków, miał zostać przebudowany i odnowiony. Ostatecznie został jednak zburzony. Jak to się stało, że wyburzono zabytek?
Miała być przebudowa, a była rozbiórka
Urząd Miasta Wrocławia wydał pozwolenie na przebudowę oraz rozbudowę budynku Wrobis. Dodatkowo konserwator zabytków rozkazał inwestorowi zachować część fasady z wejściem i portalem oraz historyczne detale architektoniczne. W trakcie prac pojawiły się komplikacje, a inwestorzy zostali zmuszeni do zmiany planów.
Podczas wyburzania okazało się, że stan techniczny części budynku przeznaczonej do zachowania wzbudziła duże wątpliwości. Wykonano dodatkową ekspertyzę, która wykazała, że fragment jest zbyt zniszczony.
- Struktura ścian nie posiadała wystarczających parametrów nośności. Spowodowane to było licznymi i głebokimi ingerencjami instalacji w konstrukcję budynku w poprzednich dziesięcioleciach. Ściany budynku po wyburzeniu dachu wykazywały poważne odchylenia od pionu i pęknięcia w okresie zaledwie kilku miesięcy. Dodatkowym czynnikiem ryzyka były drgania generowane przez przejeżdżające tramwaje. Odkrywki fundamentów ścian wykazały całkowity brak nośności tychże fundamentów - tłumaczy Jolanta Pouch, prezes Otis Investment w rozmowie z tuwroclaw.pl.
Kobieta dodaje również, że cała fasada z wejściem i portalem została zdemontowana oraz zabezpieczona. Wartościowe elementy mają zostać poddane renowacji i wrócić na swoje miejsce.
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował w rozmowie z tuwroclaw.pl, że w ostatnim czasie doszło do zmiany decyzji. Inwestor dostał zgodę na zastąpienie starych ścian nowymi. Tłumaczono to ich fatalnym stanem technicznym, który odkryli w czasie prac.
Jak zareagowali mieszkańcy Wrocławia na zburzenie Wrobis?
Wyburzenie budynku oburzyło aktywistów z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Na Facebooku stowarzyszenia pojawił się wpis, w którym aktywiści zacytowali zapisy z planu miejscowego: "ochronie konserwatorskiej podlega kamienica o wysokich wartościach kulturowych przy ul. Szewskiej 3". Wyburzenie budynku za to skomentowali, że jest to "urzędowo-deweloperska rzeczywistość".
Co powstanie w miejscu dawnego budynku Wrobis?
Inwestor ma na sąsiedniej działce parking wielopoziomowy oraz siedzibę w Kameleonie. W ciągu trzech lat w miejscu wyburzonego budynku ma powstać nowoczesny, czterogwiazdkowy hotel. Wyglądem ma się mocno różnić od zabytku. Sześciopiętrowy obiekt ma być przeszklony i większy niż rozebrany budynek.