- Zachwycają swoim spokojem, aromatem i barwą, szczególnie o tej porze roku – pisze Anna Findysz z Nadleśnictwa Przemków. Wrzosowiska w Przemkowskim Parku Krajobrazowym to prawdziwa gratka dla fotografów.
Piękne wrzosowiska na dawnych poligonie wojskowym
Wrzesień to idealny czas, by zobaczyć wrzosy w pełnej krasie. Na Dolnym Śląsku te ogromne połacie wrzosów zobaczymy w lasach koło Przemkowa. Przyciągają turystów barwą i zapachem. Jest tu też dużo pszczół, stąd obok wrzosowiska można zobaczyć pasieki, które rozstawiają pszczelarze. Obecnie szykują się na Dolnośląskie Święto Miodu i Wina. Warto pamiętać, że pszczoły produkują tu miód wrzosowy, który został wpisany na „Listę Produktów Tradycyjnych” – chronionych prawem Unii Europejskiej.
Piękny fioletowy krajobraz przyciąga również fotografów, którzy w rejon przemkowskich lasów przyjeżdżają specjalnie zrobić np. ślubne fotografie. W sieci, szczególnie na Instagramie możemy zobaczyć mnóstwo zdjęć z takich sesji.
- To jest bardzo urokliwy krajobraz, ciężko to opisać trzeba tu po prostu się pofatygować i zobaczyć to na własne oczy. Naturalnie wrzosowiska występują na bardzo małych powierzchniach, natomiast tutaj na tak dużej powierzchni jest to związane z działalnością poligonu wojskowego – skomentował Andrzej Majewski, zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Przemków na portalu radiowroclaw.pl
Jak informuje Nadleśnictwo Przemków dawny poligon obejmował 5 tysięcy hektarów. W rejonie wrzosów do tej pory pozostały poradzieckie bunkry, w których zimują nietoperze. Do tej pory odsłonięte zostało 300 hektarów wrzosowisk, a barwne pole cały czas się powiększa.
Najpiękniejsze ujęcia są o wschodzie i zachodzie słońca
Wrzosowiska znajdujące się w okolicy Przemkowa są wpisane do programu Natura 2000 i objęte są ochroną. Nadleśnictwo Przemków nieustannie prowadzi tam usuwanie zbędnego zadrzewienia i kontrolowane wypalanie wrzosowisk.
Chętni zrobić widowiskowe zdjęcia na tle wrzosów powinni się tam wybrać o wschodzie lub zachodzie słońca, wtedy jest tam naprawdę uroczo.
Właściwości i zastosowanie wrzosów
Wrzos w Polsce rośnie w różnych miejscach. Szczególnie spotykany jest jednak na torfowiskach, czy na wydmach. Widuje się go również borach sosnowych. Roślina jest miododajna i lecznicza. Uprawia się także jako ozdobę. Kwiaty wrzosu działają korzystnie na układ pokarmowy. Mają przeciwbakteryjne działanie, są też pomocne w leczeniu biegunek i stanów zapalnych.
Są liczne odmiany wrzosów, które różnią się barwą kwiatów i liści, czy terminami kwitnienia.