Wybuchy, głód oraz ogromny strach to rzeczywistość, z którą teraz mierzą się obywatele Ukrainy, ale też ich pupile. Są one zdezorientowane i nie mają pojęcia co się wokół nich dzieje. Dodatkowym problemem jest fakt, że gminy nie finansują tam schronisk, więc zwierzakami nie posiadającymi kochającego domu, opiekują się po prostu dobrzy ludzie – przeznaczając na to własne środki. Co za tym idzie, bardzo dużo bezdomnych, często schorowanych kotów, czy psów chodzi samotnie po ulicach, narażając się obecnie na ostrzał. W związku z tym wrocławscy wolontariusze działający na rzecz pomocy czworonogów oraz dzikich istnień, postanowiły zorganizować pomoc. Regularnie transportują z bombardowanych miast do Polski między innymi: psy, koty, jeże, świnki morskie, papugi, nie zapominając także o ludziach. Jak sami mówią zwierząt jest naprawdę sporo, więc stowarzyszenia i schroniska łączą siły tak, aby ta pomoc była jak najbardziej efektywna.
- Ustaliliśmy tak, że jedna organizacja jeździ, druga zwierzaki odbiera. Następnie z tych placówek są one przekazywane do kolejnych miejsc. Wszystko po to, aby nasze wsparcie przebiegało płynnie – żeby można było uratować jak najwięcej istnień. Na ten moment z Ukrainy na Dolny Śląsk przyjechało setki zwierzaków - tłumaczy Patrycja Starosta z wrocławskiej GRUPY RATUJ.
Wrocław: Jak pomóc zwierzakom z Ukrainy? Gdzie znaleźć aktualne informacje?
Mimo trudnej sytuacji trzeba pamiętać o rozsądnym i racjonalnym działaniu. Spora część zwierząt przywiezionych z Ukrainy musi odbyć kwarantannę, czy zostać poddana wymaganym szczepieniom. Potrzeba na to czasu, a przede wszystkim miejsca, którego wrocławskim organizacjom zaczyna brakować. Nie zapominajmy, że przebywają w nich również podopieczni gotowi do potencjalnej adopcji. Znalezienie kochającej rodziny uszczęśliwi zwierzaka, ale także pomoże zwolnić choć trochę miejsca dla tych najbardziej potrzebujących. EKOSTRAŻ prosi jednak, aby ta decyzja została dobrze przemyślana.
- Jest to dla nas niezmiernie ważne, żeby w pierwszej kolejności adoptować zwierzęta nie te, które napłyną do nas w transportach wielogodzinnych, tylko te już zweryfikowane, mogące spokojnie iść do nowych domów - podkreśla Katarzyna Szakowska rzeczniczka stowarzyszenia.
Dodatkowo EKOSTRAŻ i GRUPA RATUJ na swoich profilach społecznościowych regularnie informują o tym co jest im teraz najbardziej potrzebne (szczególnie jeśli chodzi o konwoje pomocowe), gdzie można wpłacać datki i czego aktualnie brakuje.
- Wrocławska EKOSTRAŻ - link do Facebooka TUTAJ
Dary można przywozić do organizacji przy ulicy Miłoszyckiej 67
- Wrocławska GRUPA RATUJ - link do Facebooka TUTAJ
Dary można przywozić do stowarzyszenia przy ulicy Krzemienieckiej
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!