Lotnisko we Wrocławiu

i

Autor: Tomasz Gola/Super Express Lotnisko we Wrocławiu

Wrocławskie lotnisko przejdzie rewolucję! Rozbuduje się za 350 milionów złotych

2022-10-25 8:34

Wrocławskie lotnisko przejedzie modernizację i to za 350 milionów złotych, z czego połowę kwoty pokryją fundusze unijne. Dzięki rozbudowie na terenie Portu powstanie między innymi: płyta postojowa, czy równoległa droga kołowania. W praktyce skorzystają z tego również sami pasażerowie, a nowa infrastruktura będzie wykorzystywana do operacji wojskowych. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Port Lotniczy Wrocław sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę. Od 2012 roku pasażerowie są obsługiwani chociażby w nowoczesnym terminalu, co z pewnością sprzyja komfortowej i bardziej wygodnej podróży. W 2015 roku władze lotniska zainwestowały w remont drogi startowej oraz oświetlenia nawigacyjnego, dzięki któremu praktycznie nie pojawiają się odwołania lub opóźnienia związane z niekorzystną pogodą. Teraz przyszedł czas na kolejną część strategii rozwoju, która skupi się głównie na infrastrukturze lotniczej. Rozpoczynająca się rozbudowa to największy polski projekt dofinansowany przez Unię Europejską w konkursie dla sektora transportu w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF 2). W jego ramach w strefie operacyjnej lotniska powstaną elementy, z których skorzystają samoloty cywilne, ale i wojskowe:

  • Dodatkowa płyta postojowa, znajdzie się tam 12 miejsc dla samolotów kodu C takich Boeing 737. Pozwoli to też na uzyskanie dodatkowego, niezależnego miejsca postojowego dla największych maszyn wojskowych, cargo i pasażerskich kodu F,
  • Dodatkowa droga kołowania, umożliwiająca wykonywanie operacji lotniczych samolotów wojskowych bez wstrzymywania ruchu samolotów pasażerskich,
  • Droga szybkiego zjazdu, pozwalająca na szybsze opuszczenie przez samolot pasa startowego. Dzięki temu zwiększą się zdolności operacyjne lotniska i skróci się czas wykonywania operacji na pasie oraz oczekiwanie na start samolotów,
  • Nowa płyta do odladzania samolotów, zlokalizowana po zachodniej stronie lotniska (obecna płyta znajduje się po stronie wschodniej). Dzięki temu samoloty, w okresach gdy niezbędne jest odladzanie maszyn, będą mogły startować z obu kierunków, a na płytach będą mogły być odladzane 4 samoloty w tym samym czasie. Wpłynie to znacząco na skrócenie procedur przed startem samolotu.

W ramach projektu przebudowana zostanie również istniejąca droga kołowania, co pozwoli na przyjmowanie samolotów wojskowych kodu F (największych samolotów świata) i jednocześnie skróci czas operacji lotniczych.

– Pozyskanie dofinansowania na realizację tych inwestycji to znakomita wiadomość i nasz ogromny sukces. Rozbudowa infrastruktury będzie sprzyjać nie tylko wojskowej mobilności w Europie, ale posłuży także lotnictwu cywilnemu. Inwestycja zwiększy przepustowość lotniska i przyspieszy wykonywanie operacji lotniczych, dzięki czemu wrocławski port osiągnie wyższy poziom funkcjonowania – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Rozbudowa Portu Lotniczego Wrocław. Korzyści dla pasażerów

Jak zapewniają władze lotniska z inwestycji skorzystają też sami pasażerowie. Potwierdza to między innymi prezes Portu Lotniczego i Przemysław Marcinkowski – dyrektor ds. infrastruktury.

- Będzie mniej opóźnień – podkreśla Dariusz Kuś -Będą krótsze oczekiwania na start i lądowanie. Pozwoli to również na większą mobilność lotniska – więcej stanowisk, samolotów – dodaje Marcinkowski.

- Dodatkowe elementy infrastruktury zapewnią płynność ruchu na wrocławskim lotnisku, co jest istotne zwłaszcza w godzinach kumulacji rejsów. Rozbudowa i modernizacja strefy operacyjnej Portu Lotniczego Wrocław świadczy o mocnej pozycji naszego lotniska na mapie nie tylko Polski, ale i całej Europy – zapewnia także Przemysław Myszakowski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław

Całość ma się zakończyć za 4 lata.