Od 1 czerwca do 24 października Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej udzieliło wsparcia 3832 osobom. Każda z nich otrzymała bon na zakupy w jednej z sieci sklepów. Rodziny o specjalnych potrzebach na przykład z osobą z niepełnosprawnościami lub w szczególnie trudnej sytuacji mogą liczyć na zwiększoną kwotę darowizny albo dodatkową pomoc rzeczową. Łącznie w formach bonów oraz kodów rozdano ponad 200 tysięcy złotych, a środki pochodziły zarówno od indywidualnych ofiarodawców, jak i firm. Część przekazała także Caritas Polska.
- Centrum Pomocy miesięcznie przyjmuje około 800 uchodźców, którym pomagamy w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, aby później mogli funkcjonować w stolicy Dolnego Śląska na stałe. Do tej pory wsparliśmy 1400 rodzin, w tym 1900 dzieci – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.
Centrum obsługują między innymi Siostry Bożego Serca, pracujące także do lutego na Ukrainie. Prowadzą one z uchodźcami tak bardzo potrzebne im rozmowy. Udzielają informacji, dotyczących zasad pobytu, dostępu do bezpłatnej opieki medycznej, polskiego systemu opieki społecznej, czy edukacji dla dzieci.
- Często razem z nimi płaczemy, ponieważ są to tragiczne historie, a sami nie będąc w ich skórze, nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, co oni teraz przeżywają. Słyszałam o mężczyźnie, który pracował w Kijowie. W wyniku działań wojennych rakieta upadła na jego dom, gdzie przebywała jego żona wraz z dziećmi. Stracił sens swojego życia w zaledwie 5 minut, dlatego obecnie tego, czego potrzeba takim ludziom, to również uwaga i chęć wysłuchania - dodaje s. Marietta Miksa ze zgromadzenia Sióstr Serca Bożego
Caritas pomaga Ukraińcom. Ruszył program Rodzina Rodzinie
Zauważając potrzebę wsparcia Ukraińców pozostających w swoim kraju, Caritas Polska intensyfikuje działania i uruchamia program Rodzina Rodzinie. To unikalny na skalę światową projekt wsparcia poszkodowanych w wyniku konfliktów zbrojnych oraz kryzysów humanitarnych na całym świecie. My także możemy stać się częścią tej pomocy.
- My wpłacamy środki finansowe w Polsce, a tam pracownicy przekazują pieniądze konkretnym rodzinom. Jest to wsparcie, które rzeczywiście będzie wykorzystywane, chociażby na: zakup leków, rehabilitację, materiały na odbudowę mieszkania lub po prostu żywność – tłumaczy Paweł Trawka – rzecznik Caritas Wrocław.
Wsparcie finansowe potrzebująca rodzina otrzyma w gotówce w lokalnej walucie podczas comiesięcznych dystrybucji. Z uwagi na różnorodność potrzeb każda z nich samodzielnie dysponuje otrzymanymi środkami. Darczyńcy mogą wybrać jak chcą pomóc.
-Czy to będzie jednorazowa, czy cykliczna ofiara – warta około 300-400 zł miesięcznie. Tam jest też zachęta, aby pomagać całą firmą na przykład. W tym projekcie chodzi o ciągłość, aby oni mogli liczyć na to, że te pieniądze otrzymają w danym tygodniu – wyjaśnia
Szczegóły TUTAJ.