Wrocław

Wrocław wysyła pomoc dla Otwocka. Wyjechał pierwszy transport wody dla mieszkańców

2025-04-04 19:30

Wrocław solidarnie wspiera Otwock i Karczew, które zmagają się z poważnym kryzysem wodociągowym. W piątek ze stolicy Dolnego Śląska wysyła ponad ponad 26 tysięcy litrów wody mineralnej, aby pomóc mieszkańcom w trudnej sytuacji.

Około 60 tysięcy mieszkańców Otwocka i Karczewa w województwie mazowieckim od trzech dni jest bez wody przydatnej do picia, nawet po przegotowaniu. To efekt bardzo poważnej awarii wodociągowej. Władze miasta apelują o niekorzystanie z wody wodociągowej do celów spożywczych i sanitarnych. Niestety, najprawdopodobniej woda będzie zdatna do picia dopiero w środę. Do tego czasu mieszkańcy otrzymują m.in. dostawy wody butelkowanej. W akcje pomocy dla mieszkańców poszkodowanych kryzysem włączył się właśnie Wrocław.

Wrocław wysyła transport wody pitnej dla Otwocka. Pierwsza dostawa już ruszyła

Jak poinformowała nas Agata Dzikowska, dyrektor wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, w piątek (4 kwietnia) przed godziną 18 z Wrocławia wyjechał pierwszy transport wody butelkowanej. - Wysłaliśmy ponad 26 tysięcy litrów wody mineralnej, w poniedziałek planowany jest kolejny transport, jeśli tylko będzie trzeba będą następne – usłyszeliśmy od Agaty Dzikowskiej.

W sumie do mieszkańców Otwocka i Karczewa trafić ma ponad 47 tysięcy litrów wody z Wrocławia.

Jak Wrocław jest przygotowany na podobną awarię?

Wiele osób zastanawia się, czy Wrocław jest bezpieczny w kontekście podobnych awarii wodociągowych. Władze miasta zapewniają, że stolica Dolnego Śląska jest dobrze zabezpieczona przed tego typu sytuacjami.

- Woda we Wrocławiu jest uzdatniana w dwóch zakładach - na Mokrym Dworze i przy ulicy Na Grobli. Dzięki temu dywersyfikujemy wszelkie ryzyka. Wrześniowa powódź pokazała, że zastosowane we Wrocławiu najnowsze technologie i doświadczenie naszych technologów pozwalają zapewnić wodę do picia w nawet najtrudniejszych warunkach – informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wody odgrywa również laboratorium MPWiK. Rocznie pobieranych jest aż 10 tysięcy próbek wody, na których wykonywanych jest 100 tysięcy analiz. Dzięki temu, jak przekazuje biuro prasowe miasta, wyniki 150 parametrów jakości wody są dostępne co kilka minut.

Wrocław wysyła pomoc dla Otwocka. Ruszył pierwszy transport wody dla mieszkańców