Wrocław

Wrocław radzieckim miastem. Na Dworcu Nadodrze kręcą sceny do filmu "Droga do domu"

2023-09-15 14:05

Zabytkowy budynek Dworca Nadodrze we Wrocławiu stał się miejscem, w którym realizowane są nagrania do filmu „Droga do domu”. Wrocław gra radzieckie miasto. Teren odgrodzono, a na miejscu pracuje ekipa filmowa. Jak długo potrwają nagrania i czy powodują jakieś utrudnienia dla pasażerów pociągów?

Wewnątrz XIX-wiecznego Dworca Nadodrze od kilku dni pracuje ekipa filmowa, która kręci sceny do produkcji pt. „Droga do domu” w reżyserii Ewy Stankiewicz. To film historyczny, którego akcja toczy się w 1939 roku. Bohaterką jest dyrygentka, która żyje w dwóch równoległych światach – w Nowym Jorku oraz na Syberii, gdzie wywieźli ją okupanci sowieccy.

Budżet filmu to niemal 20 milionów złotych. Produkcja dostała dofinansowanie w kwocie 5 milionów złotych z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ewa Stankiewicz jest autorką m.in. głośnego dokumentu „Stan zagrożenia” o katastrofie smoleńskiej.

Nie ma utrudnień dla pasażerów pociągów

Budynek na realizacji zdjęć został odgrodzony, a na miejscu widać wozy ekipy filmowej. Wewnątrz Dworca Nadodrze zamontowana została scenografia, na ścianach wiszą propagandowe hasła ZSRR, portret Józefa Stalina, a także sierp i młot. Budynek już wcześniej został wyłączony z ruchu i nagrania nie stanowią utrudnień dla pasażerów korzystających z peronów dworca.

-Realizacja nagrań potrwa jeszcze kilka dni, do przyszłego tygodnia. Budynek jest wyłączony z ruchu, a pasażerowie tak jak do tej pory idąc tunelem obok przechodzą na perony dworca – mówi nam Dariusz Bartecki, dyrektor nadzoru współpracy z firmie DL Invest Group, która w 2022 roku odkupiła budynek Dworca Nadodrze od Polregio.

Budynek Dworca Nadodrze to filmowe miejsce

Jak przypomina nam nasz rozmówca, Dworzec Nadodrze to filmowe miejsce, gdzie kręcono kilka ciekawych produkcji. To m.in. serial kryminalny „Na kłopoty... Bednarski”, film „Siódmy pokój” o życiu Edyty Steiny, czy produkcja „W zawieszeniu” Waldemara Krzystka z lat 80-tych. W 2021 roku kręcono także "Dom Pod Dwoma Orłami", opowiadający o rodzinie Szablewskich. Nagrywano tu sceny z wywozem ludzi przez sowietów, przenosząc się do stycznia 1945 roku.

W zabytkowym dworcu planują stworzyć izbę pamięci

Nowy właściciel zabytku, firma DL Invest Group wewnątrz obiektu planuje stworzyć izbę pamięci poświęconą żydom, którzy byli w czasie wojny byli deportowani z Wrocławia. W tej sprawie niebawem mają się rozpocząć konsultacje, a wkrótce ruszy rewitalizacja.

Dworzec Nadodrze zamienił się w plan filmowy. Czy będą utrudnienia dla pasażerów?