Na co dzień ratują życia zwierząt. Wrocław przekazał działkę Ekostraży!
Wrocław przekazał Ekostraży w użytkowanie wieczyste na 40 lat działkę przy ul. Miłoszyckiej 67. Organizacja otrzymała także 80% bonifikaty na zakup położonego na terenie działki budynku, w którym mieści się azyl dla zwierząt. Dotychczas stowarzyszenie zarządzało nieruchomością na podstawie umowy użyczenia - teraz stało się jej właścicielem.
"Działania Ekostraży od wielu lat przynoszą wymierne efekty społeczne. Z jednej strony jest to ratownictwo zwierząt, z drugiej, podnoszenie świadomości i edukacja mieszkańców. Doceniając te starania, przekazujemy stowarzyszeniu teren, na którym swoją misję, będzie mogło realizować jeszcze pełniej, jeszcze piękniej"
- mówiła Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych UMW.
Ekostraż planuje przeprowadzić gruntowny remont budynku, na co łatwiej ma być teraz pozyskać środki z różnych źródeł. Priorytetami organizacji są:
- naprawa dachu,
- ocieplenie budynku,
- izolacja budynku od gruntu,
- kanalizacja.
Jako wieczysty użytkownik terenu, Ekostraż może go zagospodarować zgodnie ze swoimi potrzebami. W późniejszych planach organizacji jest również rozbudowa ośrodka rehabilitacji małych zwierząt z wykorzystaniem kontenerów modułowych.
"Własność budynku daje nam poczucie bezpieczeństwa. Wiemy, że mamy przestrzeń do utrzymania zwierzaków i nikt nas stąd nie wyrzuci. Możemy bez lęku rozwijać nasz ośrodek. Jest to również uznanie dla naszych działań:
- mówi Katarzyna Szakowska z Ekostraży.
Czym jest Ekostraż? Wyjątkowa organizacja działa już 15 lat
Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ działa nieprzerwanie od 2009 roku. Głównymi zadaniami organizacji jest niesienie pomocy zwierzętom na terenie nie tylko Wrocławia, ale całego Dolnego Śląska.
"Członkowie organizacji podejmują interwencje w przypadkach znęcania się nad zwierzętami oraz udzielają pomocy zwierzętom dzikim i wolnobytującym, których wiek lub stan zdrowia uniemożliwia samodzielne przetrwanie na wolności. Prowadzą także program humanitarnej ochrony jeży, polegający na udzielaniu pomocy weterynaryjnej, opieki tym zwierzętom i przywracaniu ich naturze"
- czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Co ważne, organizacja zapewnia całodobową pomoc zwierzętom, a jej członkowie stowarzyszenia to przede wszystkim wolontariusze. Wśród członków znajdziemy m.in. osoby upoważnione do interwencji na rzecz zwierząt, techników weterynarii, behawiorystów, pedagogów oraz prawników.
Wrocław od lat pomaga zwierzętom
Ukłon w kierunku Ekostraży nie jest jedynym działaniem Wrocławia w kierunku pomocy zwierzętom. Miasto od wielu lat realizuje "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt". W 2024 roku na prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przeznaczono aż 4,4 mln zł, a 260 tys. zł przekazano na sterylizację oraz chipowanie psów i kotów.
"Jest to inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo naszych zwierząt, ale także w przyszłość Wrocławia, jako miasta odpowiedzialnego społecznie"
– zapewnia Joanna Stasiak, dyrektorka Biura Wrocław Bez Barier UMW.