Dzień wolny za 15 sierpnia 2021. Czy w tym roku odbierzemy dodatkowe wolne w pracy?

i

Autor: Unsplash - Christin Hume Dzień wolny za 15 sierpnia 2021. Czy w tym roku odbierzemy dodatkowe wolne w pracy?

Wrocław. Pracodawca zwolnił kobietę, bo się nie malowała i nie używała lakieru do paznokci

2021-08-11 11:00

W sądzie pracy we Wrocławiu rozpoczął się proces o odszkodowanie dla pani Marty, którą pracodawca zwolnił, bo nie miała makijażu, nie malowała paznokci i nie chodziła w wysokich obcasach. Wcześniej jednak przed wyrzuceniem kobiety z pracy, po 3 - miesięcznym okresie próbnym, została jej przedłużona umowa na 3 lata.

Sprawę Pani Marty opisała Gazeta Wyborcza. Pracowała jako krupierka w kasynie. Najpierw dostała umowę na trzy miesiące. Później - mimo że już przez pierwsze miesiące się nie malowała i nie używała lakieru do paznokci - pracodawca podpisał z nią kolejną na trzy lata. Łącznie, przepracowała w tym miejscu półtora roku. Pewnego dnia zdarzyło się, że zmieniła wysokie buty na płaskie. I potem została zwolniona. 

Proces w sądzie pracy we Wrocławiu zaczął się 9 sierpnia. Dyrektor rozmawiając z sędzią stwierdził, że Pani Marta ogólnie nie była dobrą pracownicą. Sędzia spytała więc, czemu w takim razie przedłużono z nią umowę na trzy lata.

- Jesteśmy bardzo liberalni, ciężko teraz znaleźć pracownika. To praca raz w dzień, raz w nocy, trudna - wytłumaczył dyrektor.

- Skoro są takie problemy z pracownikami, to dlaczego powódce rozwiązano umowę? - dopytała sędzia.

- Był to okres pandemiczny, więc nie potrzebowaliśmy aż tylu pracowników - odparł logicznie dyrektor.

"Kobieta w makijażu wygląda lepiej niż bez makijażu"

W końcu jednak udało się dowiedzieć od dyrektora, że głównym powodem zwolnienia był fakt, że "powódka nie stosowała makijażu, lakieru na paznokciach", a "kobieta w makijażu wygląda lepiej niż bez makijażu i tego samego zdania są klienci kasyna".

Dyrektor przyznał jednocześnie, że w regulaminie pracy jest jedynie zapis o noszeniu stroju służbowego, a o nakładaniu makijażu już nie. Stwierdził jednak, ze po kilku tygodniach czy miesiącu pracy każdy powinien wiedzieć, jak ma wyglądać.

Mężczyźni powinni mieć zadbane włosy i wypielęgnowaną twarz, a kobiety zadbane włosy, a twarz wypielęgnowaną i pokrytą chemikaliami, żeby wyglądać atrakcyjniej w oczach męskich klientów.

Następna rozprawa w październiku. 

Psychotest. Czy jesteś zazdrosna/zazdrosny?

Pytanie 1 z 7
Jak często kłócisz się z partnerem/partnerką o inne osoby?