Wrocław

i

Autor: pixabay.com

Wrocław

Wrocław jednym z najlepszych miast do życia w Polsce. Zajął wysokie miejsce

2023-08-08 10:51

Stolica Dolnego Śląska znalazła się na czwartym miejscu w rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Jak żyje się mieszkańcom Wrocławia i co nas wyróżnia?

Wrocław nie zdobył pierwszego miejsca w zestawieniu, uplasował się na czwartej pozycji wśród miast wojewódzkich z całej Polski. Sam ranking przygotował serwis Business Insider. Pod uwagę, jak tłumaczy Damian Słomski z BI, wzięto dane statystyczne (na podstawie danych GUS, NFZ i GIOŚ), m.in. stopę bezrobocia, średnie wynagrodzenie, czy dostępność do lekarza.

Niskie bezrobocie i niezła jakość powietrza

W kategorii bezrobocie stolica Dolnego Śląska ma czwarte miejsce, wyprzedza ją Warszawa (3-ce), Katowice (2-ce) i Poznań (1 -ce). Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie we Wrocławiu należy do najniższych w województwie dolnośląskim. Jak podaje urząd stopa bezrobocia we Wrocławiu w czerwcu wyniosła 1,5 proc. W całym województwie dolnośląskim w czerwcu tego roku jako bezrobotnych było zarejestrowanych ponad 52 tys. osób. Przypomnijmy, że stopa bezrobocia w skali całego kraju wynosi 5 proc.

Podobnie jest w kategorii jakość powietrza. Tu też Wrocław ma czwartą pozycję, czyli nie jest tak źle. Pod względem średniego wynagrodzenia Wrocław znalazł się na szóstym miejscu. Z danych Urzędu Statystycznego we Wrocławiu wynika, że średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7754,27 zł. Lepiej płaci się w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

W przypadku dostępu do lekarza na NFZ jest już gorzej. Wrocław zajął dziesiątą pozycję, a wyprzedziły go takie miasta jak np. Łódź, Lublin, czy Kielce – tu dostaniemy się najszybciej na wizytę. Najgorzej w stolicy Dolnego Śląska jest jednak z dostępem do mieszkań. Wrocław w tej kategorii ma trzynaste miejsce. Jest tu duży deficyt mieszkań, jednak gorzej niż we Wrocławiu jest w Gdańsku, Białymstoku i Warszawie.

Jak oceniają Wrocław sami jego mieszkańcy?

- Wrocław oceniam jako jedno z lepszych miast do zamieszkania w Polsce. Doceniam piękną architekturę, w większości dobrze zachowaną siatkę połączeń komunikacji miejskiej, dużą liczbę przestrzeni rekreacyjnych, przyzwoicie rozbudowany system tras rowerowych, łatwy dostęp do publicznych i prywatnych placówek medycznych. Postrzegam to miasto raczej jako bezpieczne i wygodne do mieszkania. Wydaje mi się, że nie ma też ze znalezieniem pracy, zwłaszcza w niektórych sektorach, jak IT, produkcja, spedycja, handel, usługi, czy gastronomia. Muszę jednak przyznać, że obserwuję tutaj pewną dysproporcję, bo są zawody, w których we Wrocławiu nie ma problemu ze znalezieniem pracy, a są takie w których ta pula jest niewielka. Wrocław daje olbrzymie szanse rozwoju, ale nie każdemu – mówi nam Adam Włodarczyk, mieszkaniec Wrocławia.

Jak tłumaczy, z minusów wymieniłby zaburzony stosunek zarobków do cen mieszkań. - Zarobki wciąż pozostają w wielu obszarach małomiasteczkowe. Bardzo słabo oceniam także logistykę przeprowadzanych prac remontowych w mieście, które nie raz na wiele tygodni paraliżują niektóre obszary miasta. Podobnie oceniam nocny transport publiczny, który właściwie w tym mieście nie istnieje. Mimo wszystko uważam, że jest to bardzo przyjazne miasto do życia – dodaje nasz rozmówca.

Miasto, jak i cały region docenia inny mieszkaniec.

- Do Wrocławia przeprowadziłem się już kilkanaście lat temu. Miasto podoba mi się z uwagi na względny spokój i dużo terenów zielonych. Jest tu również blisko do granic z Czechami i Niemcami, gdzie często jeżdżę na wycieczki. W odległości zaledwie 2 godzin od miasta znajdują się ciekawe miejsca do wypoczynku jak góry, jeziora czy parki krajobrazowe. Największym minusem miasta jest chaotyczna komunikacja miejska, która wiecznie się spóźnia. Wykolejenia tramwajów należą do codzienności, dlatego wolę - jeśli to możliwe - po mieście jeździć koleją – komentuje ranking Sebastian Janiszewski.

Zobacz, ile kosztują grzyby we Wrocławiu. Ceny kurek są zadziwiające