Przeczytał aż 959 książek w 2023 roku. Wrocławianie czytają najwięcej książek

i

Autor: Canva

Kultura

Wrocław jednym z najbardziej rozczytanych miast. Pan Tomasz przeczytał aż 959 książek w 2023 roku

2024-03-12 12:40

Mediateka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych filii biblioteki we Wrocławiu. 8 marca 2024 roku odbyło się tam wręczenie nagród dla mieszkańców miasta, którzy wypożyczyli sporą liczbę książek. Okazuje się bowiem, że we Wrocławiu jest aż 122 tys. czytelników. Rekordzistą jest pan Tomasz, który wypożyczył aż 959 książek.

 Wrocław jednym z najbardziej rozczytanych miast. Pan Tomasz przeczytał aż 959 książek w 2023 roku

Według Raportu Biblioteki Narodowej z 2022 roku wynika, że w Polsce co druga osoba czyta jedną książkę rocznie. Znacznie mniej jest osób, które czytają siedem książek i więcej w ciągu roku. Patrząc jednak tylko na Wrocław oraz dane z 38 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza, dowiadujemy się, że tylko w 2023 roku zarejestrowano 122 tys. aktywnych czytelników i czytelniczek. Wynika z tego, że wrocławianie wypożyczają średnio dwie książki rocznie

8 marca 2024 roku w Mediatece, czyli jednej z najbardziej rozpoznawalnych filii we Wrocławiu, wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński wręczył dyplomy dla najstarszych i najmłodszych czytelników, którzy w zeszłym roku wypożyczyli rekordową liczbę książek. Najstarsza użytkowniczka biblioteki ma 103 lata, a pracownicy filii zanoszą jej książki osobiście w ramach projektu „Książka do domu”. Z kolei najmłodszą osobą korzystającą z biblioteki jest Gaja, która urodziła się 9 listopada 2023 r., a mama wypożycza od pierwszego dnia jej narodzin książeczki dla niemowlaków.

- Poza tym, że jestem stałą czytelniczką Miejskiej Biblioteki Publicznej, to równolegle jestem też autorką książek „Notatki lwowskie 1944 – 1946” i „Nowy adres Wrocław. 1946 - 1948”. Miłe panie z 3 filii zapisały, że w tamtym roku wypożyczyłam 65 książek, ale czytam również e-booki. Dla mnie biblioteka to możliwość podzielenia się moim doświadczeniem. Dlatego z ogromną radością współtworzę projekt „Oporowskie spotkania z historią”, dzieląc się historiami z powojennych czasów na tym osiedlu - opowiada seniorka Radość Gansiniec, odbierając dyplom dla jednej z najstarszych czytelniczek MBP we Wrocławiu.

Absolutnym rekordzistą jest jednak pan Tomasz, który w ubiegłym roku wypożyczył aż 959 książek.

Z racji tak dużego zainteresowania czytaniem książek powstał projekt rozwojowy „Róża Wiatrów”. Będzie to siedem placówek zlokalizowanych na wykresie północ-południe-wschód-zachód we Wrocławiu.

- Chcemy, by te nowe biblioteki, które powstają, umożliwiały współprace z różnymi podmiotami, m.in. właśnie z organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu tworzą jeszcze szerszą i ciekawszą ofertę dla mieszkańców Wrocławia - mówi dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Bartłomiej Świerczewski.

Nowoczesne centra biblioteczne mają pojawić się w najszybciej rozwijających się obszarach miasta:

  • Widawa/Lipa piotrowska/Świniary;
  • Zakrzów/Pawłowice;
  • Leśnica;
  • Wojszyce/Ołtaszyn/Partynice;
  • Tarnogaj/Gaj/Huby;
  • Gajowice (dawne liceum nr 5).

Ostatnim obszarem jest Brochów, na którym w ramach współpracy z TBS w rejonie ulic Mościckiego i Pakistańskiej ma powstać w parterze inwestycji mieszkaniowej nowa, kilkusetmetrowa przestrzeń dla filii MBP. Ta inwestycja ruszy najszybciej.

Książki na kwarantannie, czyli biblioteka w czasach pandemii