Wrocław jednym z najbardziej rozczytanych miast. Pan Tomasz przeczytał aż 959 książek w 2023 roku
Według Raportu Biblioteki Narodowej z 2022 roku wynika, że w Polsce co druga osoba czyta jedną książkę rocznie. Znacznie mniej jest osób, które czytają siedem książek i więcej w ciągu roku. Patrząc jednak tylko na Wrocław oraz dane z 38 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza, dowiadujemy się, że tylko w 2023 roku zarejestrowano 122 tys. aktywnych czytelników i czytelniczek. Wynika z tego, że wrocławianie wypożyczają średnio dwie książki rocznie.
8 marca 2024 roku w Mediatece, czyli jednej z najbardziej rozpoznawalnych filii we Wrocławiu, wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński wręczył dyplomy dla najstarszych i najmłodszych czytelników, którzy w zeszłym roku wypożyczyli rekordową liczbę książek. Najstarsza użytkowniczka biblioteki ma 103 lata, a pracownicy filii zanoszą jej książki osobiście w ramach projektu „Książka do domu”. Z kolei najmłodszą osobą korzystającą z biblioteki jest Gaja, która urodziła się 9 listopada 2023 r., a mama wypożycza od pierwszego dnia jej narodzin książeczki dla niemowlaków.
- Poza tym, że jestem stałą czytelniczką Miejskiej Biblioteki Publicznej, to równolegle jestem też autorką książek „Notatki lwowskie 1944 – 1946” i „Nowy adres Wrocław. 1946 - 1948”. Miłe panie z 3 filii zapisały, że w tamtym roku wypożyczyłam 65 książek, ale czytam również e-booki. Dla mnie biblioteka to możliwość podzielenia się moim doświadczeniem. Dlatego z ogromną radością współtworzę projekt „Oporowskie spotkania z historią”, dzieląc się historiami z powojennych czasów na tym osiedlu - opowiada seniorka Radość Gansiniec, odbierając dyplom dla jednej z najstarszych czytelniczek MBP we Wrocławiu.
Absolutnym rekordzistą jest jednak pan Tomasz, który w ubiegłym roku wypożyczył aż 959 książek.
Z racji tak dużego zainteresowania czytaniem książek powstał projekt rozwojowy „Róża Wiatrów”. Będzie to siedem placówek zlokalizowanych na wykresie północ-południe-wschód-zachód we Wrocławiu.
- Chcemy, by te nowe biblioteki, które powstają, umożliwiały współprace z różnymi podmiotami, m.in. właśnie z organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu tworzą jeszcze szerszą i ciekawszą ofertę dla mieszkańców Wrocławia - mówi dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Bartłomiej Świerczewski.
Nowoczesne centra biblioteczne mają pojawić się w najszybciej rozwijających się obszarach miasta:
- Widawa/Lipa piotrowska/Świniary;
- Zakrzów/Pawłowice;
- Leśnica;
- Wojszyce/Ołtaszyn/Partynice;
- Tarnogaj/Gaj/Huby;
- Gajowice (dawne liceum nr 5).
Ostatnim obszarem jest Brochów, na którym w ramach współpracy z TBS w rejonie ulic Mościckiego i Pakistańskiej ma powstać w parterze inwestycji mieszkaniowej nowa, kilkusetmetrowa przestrzeń dla filii MBP. Ta inwestycja ruszy najszybciej.